Az endokannabinoid rendszer és a testmozgás
International Journal of Molecular Sciences
Az endokannabinoid rendszer (EKR) számos folyamatban vesz részt, beleértve az agy plaszticitását, a tanulást és a memóriát, az idegsejtek fejlődését, a fájdalomérzetet, a gyulladást, az étvágy szabályozását, az emésztést, az anyagcserét, az energiaegyensúlyt, a mozgékonyságot, valamint a stressz és az érzelmek szabályozását.
A testmozgás értékes, nem gyógyszeres terápiának számít, amely azonnal elérhető, költséghatékony módszer, és számos egészségügyi előnnyel jár. Ezek közül az egyik az endogén kannabinoidok aktiválása a stressz és a szorongás csökkentése, valamint a közérzet javítása érdekében. Az endokannabinoidok a nagy intenzitású tevékenységekre adott válaszként termelődnek a szervezetben, és rövid távú megszakítóként működhetnek, fájdalomcsillapító válaszokat generálva.
A futók gyönyöre olyan átmeneti érzés, amelyet a sportolók tapasztalnak fizikai tevékenységek, például futás közben. Úgy tűnik, hogy az endokannabinoidok felszabadulása a tartós testmozgás során szerepet játszik ennek a jelenségnek a kiváltásában. Az elmúlt évtizedeket a mozgás által kiváltott érzelmi állapot iránti fokozott érdeklődés jellemezte, mivel úgy tartják, hogy enyhíti a fájdalmat, enyhe szedációt vált ki, növeli az eufória szintjét és szorongásoldó hatása van.
Ez az áttekintés tájékoztatást nyújt az endokannabinoidokkal és a fizikai erőfeszítéssel kapcsolatos ismeretek jelenlegi állásáról, valamint a szakirodalomban megjelent tanulmányokról.
Egy tanulmány 11 egészséges férfi kerékpároson vizsgálta az intenzív testmozgás hatását az endokannabinoidok plazmaszintjére, valamint ezek lehetséges kapcsolatát az agyi betegségek megelőzésében fontos BDNF fehérje szintjében. Az eredmények bizonyítékot szolgáltatnak emberekben, hogy az akut testmozgás olyan fiziológiai stresszt jelent, amely képes növelni az endokannabinoidok szintjét, és hogy a BDNF olyan mechanizmus lehet, amellyel az endokannabinoidok befolyásolják az edzés neuroplasztikus és antidepresszáns hatásait.
Egy másik tanulmányban a fizikai erőfeszítés hatását vizsgálták a betegek szorongásos állapotára. Az edzés szorongásoldó hatásáért felelős mechanizmusok nem teljesen ismertek, bár a legújabb tanulmányok szerint az EKR fontos szerepet játszik. A tanulmány randomizált megközelítéssel vizsgálta a megjósolható vagy előre nem látható áramütés beadásával kapcsolatos szorongást és félelmet, a keringő endokannabinoid koncentrációkat és a hangulati állapotokat közvetlenül a közepes intenzitású aerob edzés után (30 perc futópadon 70-75%). A tanulmány eredményei arra utalnak, hogy az aerob testmozgás pszichológiai előnyökkel jár a szorongásos betegeknél, a keringő endokannabinoid-koncentráció edzés által kiváltott növekedése miatt.
Egy vizsgálatban tizenöt alanynak 30 percig közepes intenzitással, 30 percig nagy intenzitással kellett kerékpároznia, vagy 30 percig pihennie. A 30 perces feladat előtt és után idegi aktivitás mérő fMRI vizsgálattal elemezték őket, miközben memóriatesztet hajtottak végre. Az eremények az endokannabinoidok jelentős növekedését mutatták mind a fokozott, mind a mérsékelt testedzés után. Az endokannabinoidok szintjének emelkedése korrelált a törzsdúcok tágulásával és a hippocampális aktivitás növekedésével.
Olasz kutatók egy vizsgálatot végeztek 49 hasi elhízott férfival, akik 1 évig életmód-módosítási programban (rendszeres fizikai aktivitás és egészséges táplálkozás) vettek részt.Kimutatták, hogy az EKR-re gyakorolt hatás az endokannabinoidok szintjének csökkenése volt, a metabolikus hatások pedig a testtömeg, a derékkörfogat és a zsigeri szövetek csökkenése, ami a jó koleszterin (HDL3-C) szintjének emelkedéséhez kapcsolódik.
Egy másik tanulmány ugyanazt a témát vizsgálta, de 30 túlsúlyos és elhízott nő megfigyelésével, akik 20 hetes mérsékelt (a maximális pulzusszám 45-50%-a) vagy intenzív testmozgáson (a maximális pulzusszám 70-75%-a) kalóriakorlátozással járó programon estek át. A testmozgás hatására megnövekedett a kannabinoid receptor (CB1) kifejeződése a gluteális zsírszövetben, valamint az endokannabinoidokat lebontó enzim (FAAH) kifejeződése csökkent a hasi zsírszövetban, ami a fizikai gyakorlat és a kalóriakorlátozás EKR-re gyakorolt hatásával függ össze. Az anyagcsere tekintetében a hatás csökkent glükóz és inzulin, valamint csökkent testtömeg volt.
Egy későbbi tanulmányban 77 elhízott nőt vizsgálatak, akik az első 6 napjában normál nappali tevékenységet végeztek, majd a következő 6 napban közepesen erős fizikai aktivitást végeztek. A közepesen erős fizikai gyakorlatok hatására megnőtt az endokannabinoidok plazmaszintekje, valamint csökkent a testtömeg-index és a derékkörfogat.
A testedzés mellett más tevékenységek is stimulálhatják az endokannabinoid rendszert. Egy a Nottinghami Egyetemen az éneklés és a tánc hatását vizsgálták az endokannabinoidok szintjére. Az éneklés (az énekelni szerető emberek csoportjában) 30-50%-kal növelte a zsírsav-etanolamid-koncentrációt a vérben – jobban, mint amennyit általában a testmozgáshoz társítanak. A szerzők arra utalnak, hogy az éneklés mentális egészségre gyakorolt előnyei az endokannabinoidok szintjének emelkedéséből adódik. Korábbi kutatások kimutatták, hogy az énekes madarak az endokannabinoid rendszerüket használják zenetanuláskor.
A testmozgás csökkenti a szorongást és növeli az endokannabinoidok szintjét PTSD-ben szenvedő nőknél
Következtetés
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a testmozgás és az endokannabinoid rendszer (EKR) kölcsönhatásba lép mind a központi, mind perifériás idegrendszerrel. Az EKR fontos szerepet játszik a motoros aktivitás, a kognitív funkciók, a fájdalomérzet, az érzelmek, a memória és az agyi plaszticitás szabályozásában. Az EKR-nek a dopaminnal való szoros kölcsönhatása azt mutatja, hogy az endokannabinoidokanak funkciójuk van az agy jutalmazási rendszerében.
Az EKR aktiválása szorongásoldást és jó közérzetet idéz elő, valamint olyan perifériás hatásokat közvetít, mint például az értágulat és a hörgőtágulás, amelyek hozzájárulhatnak a test edzésre adott válaszához. Végül, az EKR kritikus szerepet játszhat a gyulladásban, mivel modulálja az immunsejtek aktivációját és migrációját, valamint a gyulladásos citokinek expresszióját.
A testedzés csökkentheti a szisztémás oxidatív stresszt, és az antioxidáns enzimek expressziójának növelésével pozitív hatással van az antioxidáns védekezésre is.
A testmozgás a nyugalmi szív- és légzésszám és a vérnyomás csökkenésével jár; javult a baroreflex (a baroreceptorok átlal szabályozott vérnyomásesés), a szív és az endoteliális funkciók; fokozott vázizom véráramlás; növeli az agy vérellátását; és csökkenti a stroke kockázatát. A testmozgás megakadályozza az agytérfogat életkorral összefüggő csökkenését is, és védelmet nyújt a különböző neurodegeneratív rendellenességek, szív- és érrendszeri betegségek, elhízás, metabolikus szindróma és 2-es típusú diabetes mellitus előrehaladása ellen.
A fizikai aktivitás helyreállítja az egyensúlyt a szimpatikus és paraszimpatikus rendszer között, biztosítva a vegetatív idegrendszer harmonikus működését. A testmozgás során az EKR gyulladáscsökkentő folyamatokat aktivál, és ez terápiás stratégiának tekinthető a krónikus gyulladás csökkentésében és számos krónikus betegség megelőzésében.
A testmozgás értékes, nem gyógyszeres terápiának számít, amely azonnal elérhető és költséghatékony módszer, számos egészségügyi előnnyel, amelyek közül az egyik az endogén kannabinoidok aktiválása a stressz és a szorongás csökkentése, valamint a közérzet javítása érdekében.
Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:
https://orvosikannabisz.com/tamogatas/