Új kutatások azt mutatják, hogy a kannabisz enyhítheti a kemoterápia okozta agyködöt

Exploration in Medicine

A tartós kannabiszhasználat több, mint fájdalomcsillapítás, a rákos betegeknél javítja a kognitív funkciókat, ezzel csökkenti a kemoterápia által kiváltott kognitív hanyatlást, mely a köznyelvben kemoagy vagy kemoköd elnevezéssel szerepel.

A Colorado Boulder Egyetem új kutatása szerint a tünetek kezelésére kannabiszt alkalmazó rákos betegek nemcsak csökkent fájdalmat és jobb alvásminőséget tapasztalnak, hanem egy másik váratlan előnyt is élveznek: több hét folyamatos használat után úgy tűnik, tisztábban tudnak gondolkodni.

„Ha nagy a fájdalom, nehéz gondolkodni” – mondta Angela Bryan vezető szerző, a Colorado Boulder Egyetem pszichológia és idegtudomány professzora és egy ráktúlélő. „Azt találtuk, hogy amikor a betegek fájdalomszintje csökkent a kannabisz használata után, a megismerésük javult.”

Az Exploration in Medicine folyóiratban nemrégiben közzétett kicsi, de úttörő tanulmány az elsők között értékeli, hogy a gyógyszertárban vény nélkül vásárolt kannabisz – nem pedig a kormány által biztosított vagy szintetikus kannabisz – hogyan befolyásolja a rák tüneteit vagy a kemoterápia mellékhatásait.

A tanulmány azt is feltárta, hogy a rákos betegek milyen sokféle terméket használnak, mivel ez a legtöbb államban legális.

Felmérések azt mutatják, hogy az Egyesült Államokban a rákos betegek 40%-a használ kannabiszt, ennek ellenére az orvosok csak egyharmada érzi kényelmesnek, ha tanácsot ad nekik ezzel kapcsolatban.

Tanulmányozása bonyolult, mert a szövetségi törvény tiltja, hogy az egyetemi kutatók kannabiszt birtokljanak vagy vásároljanak kutatási célból, kivéve, ha az államilag kibocsátott vagy gyógyszerészeti minőségű. Ennek eredményeként a legtöbb tanulmány csak olyan vényköteles termékeket vizsgált, mint a nabilon vagy a dronabinol (jellemzően hányingerre írják fel), vagy az állami kannabisz fajtákat, amelyek általában kevésbé hatékonyak, és hiányoznak a vény nélkül kapható kínálatból.

Ez a kutatócsoport más megközelítést alkalmazott.

Az orvosi kannabisz nem rontja a kognitív funkciókat

Professzor Bryan együttműködött a Colorado Egyetem Anschutz Orvosi Kampuszának onkológusaival, hogy 25 rákos beteget figyeljenek meg, akik két hétig kannabiszt használtak.

Egy kezdeti találkozó után, amelyen felmérték fájdalomszintjüket, alvási szokásaikat és megismerésüket, megkérték őket, hogy vásárolják meg az általuk választott ehető kannabisz terméket egy gyógyszertárban. A választások meglepően változatosak voltak, 18 márkát öleltek fel, köztük kannabisz tartalmú csokoládékat, gumicukrokat, tinktúrákat, pirulákat és pékárut, amelyek különböző arányban és mennyiségben tartalmaztak THC-t és a CBD-t.

„Ez azt mutatja, hogy az emberek nyitottak arra, hogy bármit kipróbáljanak, amit hasznosnak gondolnak, de nincs sok adat, amely eligazítaná őket arról, hogy mi a legmegfelelőbb” – mondta Bryan.

Az akut hatások tanulmányozása érdekében a kutatók egy napon „mobil laboratóriumot” (egy Dodge Sprinter furgonban, amelyet néha „kannavánként” hívnak) vittek minden páciens otthonához. A résztvevők fizikai és kognitív felméréseken estek át a furgonban, majd újra tesztelték őket, miután kannabiszt használtak otthonukban.

Két hét, az általuk választott gyakorisággal végzett tartós használat után utóvizsgálaton is részt vettek.

A tanulmány megállapította, hogy egy órán belül a kannabisz jelentősen enyhítette a betegek fájdalmát, miközben rontotta a kognitív képességeiket, és „betépettenek” érezték magukat (minél magasabb a THC-tartalom, annál inkább).

Hosszabb távon azonban más mintázat alakult ki: két hét tartós használat után a betegek a fájdalom, az alvásminőség és kognitív funkciók javulásáról számoltak be. A kognitív funkció egyes objektív mérőszámai, beleértve a reakcióidőket, szintén javultak.

„Azt hittük, hogy a kognitív funkciókkal kapcsolatos problémákat fogunk látni” – mondta professzor Bryan, megjegyezve, hogy a kannabiszt és a kemoterápiát korábban már összefüggésbe hozták a gondolkodási funkciók károsodásával. „De az emberek két hét után inkább úgy érezték, hogy tisztábban gondolkodnak.”

Minél jobban alábbhagyott az emberek fájdalma, annál jobban látszott a kognitív funkciók javulása.

Azok, akik több CBD-t fogyasztottak, nagyobb javulásról számoltak be az alvás minőségében és a fájdalom intenzitásában.

Noha nagyobb, ellenőrzött vizsgálatokra van szükség, a szerzők szerint az eredmények érdekes lehetőséget vetnek fel: Míg a fájdalomcsillapításra használt kannabisz egyes formái és adagjai rövid távon ronthatják a gondolkodást, a megfelelően megtevezetett alkalmazás hosszú távon javíthatja a megismerést a fájdalom csökkentésével.

A CBD kognitív javulást okozhat, károsodást nem

Személyes tapasztalat

Profresszor Bryan évek óta tanulmányozta a rákmegelőzést, és éppen akkor kezdte el tanulmányozni a kannabisz gyógyászati felhasználását, amikor 2017-ben a munkája és a személyes egészsége keresztezte egymást: mellrákot diagnosztizáltak nála.

A műtét és a kemoterápia után kannabiszt használt, hogy enyhítse fájdalmát.

„Az orvosok támogatták amit csinláni akartam, de fogalmuk sem volt, mit mondjanak róla nekem” – mondta. – „Egyszerűannem voltak adatok.”

Aggódott az opioidok használatától, ezért kidolgozta saját egyéni kezelési rendjét erősebb, THC-tartalmú termékekből, amikor a fájdalom erős volt, és feláldozhatott némi mentális élességet, valamint enyhébb, CBD-tartalmú termékeket használt, hogy kezelhető legyen a fájdalom.

Nem volt teljesen fájdalommentes, de egyetlen opiátot sem vett be a kezelés alatt.

„Rendkívül szerencsés voltam, mert volt némi ismeretem erről. A legtöbb betegnek nincs” – mondta.

Reméli, hogy kutatásai segítenek majd az embereknek jobb döntéseket hozni.

Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:

https://orvosikannabisz.com/tamogatas/

A THC kognitív fejlődést okoz az előrehaladott rákban szenvedő betegeknél

Forrás:
https://scitechdaily.com/more-than-pain-relief-sustained-cannabis-use-leads-to-improved-cognition-in-cancer-patients/