A Volkswagen kenderszál alapú anyagokat fejleszt a műbőr helyettesítésére

A Volkswagen egy német kendercéggel együttműködve kender alapú bőralternatívát állít elő járműveihez.

Az autóihoz felhasznált fenntartható anyagok vizsgálata érdekében a Volkwagen a múlt héten bejelentette, hogy együttműködik az induló Revoltech GmbH-val annak érdekében, hogy a kendert beépítsék az autógyártásba, potenciálisan a 2028-as modellekkel kezdődően.

A bőralternatíva előállításához használt ipari kendert regionális gazdaságokból szerzik be. A Volkswagen szerint az anyag „100 százalékban bioalapú kenderfelhasználásból származó növényi maradványból” készül, amit a termesztők már nem használhatnak.

„Az új anyagok keresése során nagyon nyitottak vagyunk a különböző iparágak új ötleteire” – mondta Kai Grünitz, a Volkswagen márka műszaki fejlesztésért felelős igazgatósági tagja egy sajtóközleményben. „A műszaki fejlesztésnél nagy hangsúlyt fektetünk az innovatív, kreatív és fenntartható megoldásokra a holisztikus, erőforrás-takarékos járműfejlesztés érdekében.”

A kender anyaga „bőrmentes, olajmentes, vegán és a növényi maradékból készül” vagy mozaikszóval LOVR lesz, mondta a cég. A termesztésből fennmaradt kenderrostot „egy speciális technológia segítségével kombinálják, és felületi anyaggá dolgozzák fel”.

„Egyértelmű célunk az, hogy egyesítsük az ügyfelek kívánságait, a fenntarthatósági követelményeket és a vállalati érdekeket” – mondta Andreas Walingen, a Volkswagen stratégiai vezetője, aki szerint a kezdeményezés a vállalat fenntarthatósági céljait tükrözi.

Mivel a kendermaradvány beszerezhető olyan gazdaságokból, amelyek már termesztik a növényt, ez azt jelenti, hogy könnyebben beépíthető a nagyüzemi gyártásba.

„A LOVR nevű innovatív felületi anyagunk, amelyet a Volkswagennel együttműködésben fejlesztünk és tesztelünk az autóipar számára, méretezhető és úttörő a fenntarthatóság szempontjából az autóiparban” – mondta Lucas Fuhrmann, a Revoltech GmbH vezérigazgatója.

A kender egyenrangú a fával az üvegházhatású gázok megkötésében és tárolásában

A kender műbőr felhasználása

A Volkswagen közölte, hogy az élettartama végén újrahasznosítható vagy komposztálható anyag méretezhető, és már meglévő gyárakban is előállítható. A cég azt mondta, hogy olyan nyersanyagot használnak fel, amely a regionális gazdaságokból származó hulladék mellékterméke, ahol kendermagot állítanak elő az élelmiszeripar számára. A burkolat a kenderroston kívül teljesen bioalapú ragasztót is tartalmaz.

A közlemény szerint a vállalat „a lehető leggyorsabban” szeretné elkezdeni a tényleges alkalmazásokat.

A burkolat a belső elemek, például ülések, műszerfalak, ajtólapok, kormánykerekek és egyebek legkülső rétegeként használható. Az autógyártók ezekhez az alkatrészekhez az anyagokat esztétikai megjelenésük, tartósságuk, kényelmük és – egyre inkább – környezeti hatásuk alapján választják ki.

A műbőr, amelyet ma már széles körben használnak az autóiparban, szintetikus anyagokból, például poliuretánból, PVC-ből és mikroszálas anyagból készül, amelyet kezelt hátszövetekkel kombinálnak – amelyek mindegyike rendkívül környezetszennyező.

A Volkswagen által kifejlesztett 100%-ban bioanyag már a kezdeti prezentációkon is pozitív visszajelzéseket kapott a fogyasztóktól az autógyártó szerint.

A kender ruházat piaca 2032-re elérheti a 23 milliárd dollárt

A kendert a fenntarthatósága, a könnyű súlya miatt tartják értékesnek az autógyártásban

Az ipari kenderalapú nyersanyagok egyre nagyobb figyelmet kapnak az autóiparban, különösen a kompozit alkatrészekben való felhasználásra. A kenderrostot fenntarthatósága és könnyű súlya miatt értékelik. Íme egy áttekintés arról, hogyan használják őket, és mely autógyártók tesztelik őket:

Belső panelek és kárpitok: A kenderszálak nagy szakítószilárdságot és tartósságot biztosítanak, ami alkalmassá teszi erős, de könnyű belső alkatrészek, például ajtópanelek, műszerfalak, burkolatok és egyéb belső kárpitelemek előállítására. Természetes esztétikát is kínálnak, és gyakran természetes gyantákkal kombinálva használják mechanikai tulajdonságaik javítására.

Szerkezeti összetevők: A kender azon képessége, hogy jól keveredik a különböző polimerekkel, sokoldalúvá teszi számos kültéri alkalmazáshoz. Ha kompozitokban használják, a kenderháncs vagy „műszaki” szálak javíthatják az autó karosszériájának, lökhárítóinak és egyéb szerkezeti részeinek merevségét és szilárdságát, hozzájárulva a jobb ütközési teljesítményhez és az általános szerkezeti integritáshoz. A kenderrostokat gyakran hőre lágyuló vagy bioműanyagokkal kombinálják, hogy erős és környezetbarát alkatrészeket hozzanak létre.

Szigetelés és hangszigetelés: A kender természetes rostos szerkezete kiváló szigetelővé teszi, hang- és hőszigetelést biztosít padlószőnyegekben, szigetelőpanelekben és akusztikai csillapító anyagokban. A kendert penésznek és penésznek ellenállóvá teszi autóbelsőbe is.

Üléspárnázás és kárpitozás: A kenderszálak keverhetők más természetes vagy szintetikus anyagokkal, így kényelmes és tartós üléspárnákat, háttámlákat és egyéb kárpitozott felületeket hozhatnak létre, amelyek légáteresztőek és kopásállóak.

A BMW folytatja a kender alapanyagok felhasználását

Az autógyártók kender alapú anyagokat tesztelnek és használnak

Az Audi a fenntarthatóság iránti elkötelezettsége részeként kenderalapú kompozitokkal kísérletezett járműveihez. A kenderszálakat a belső díszítőelemekben használják a könnyű és környezetbarát megoldások elérése érdekében.

A BMW a természetes rostok, köztük a kender felhasználását vizsgálja i3 elektromos autóiban. Az i3 belsejében kender és más természetes szálak kombinációjából készült ajtópanelek bio-alapú műanyaggal kombinálva.

A Ford úttörő szerepet töltött be a fenntartható anyagok, köztük a kender járműveiben való használatában. A vállalat tesztelte a kenderrostokat a belső alkatrészekben való felhasználásra, és természetes szálas kompozitokat is beépített olyan modellekbe, mint a Ford Focus. Henry Ford híresen kísérletezett kenderrel, szójával, lenbúzaszalmával és ramival egy kompozit anyagban, amelyet névadó cége fejlesztett ki az 1940-es évek elején.

A Mercedes-Benz természetes szálakat, köztük kendert is integrált járművei különböző részeibe. A vállalat ezeket az anyagokat belső alkatrészekben használja a súly csökkentése és a fenntarthatóság javítása érdekében.

A Volkswagen tanulmányozza a kenderben rejlő lehetőségeket az autók belső tereiben használható műbőr bioalapú helyettesítőjének gyártásában, remélve, hogy 2028-as modelljeitől kezdődően elkezdi használni az anyagot.

A Volvo vizsgálja a kender és más természetes szálak felhasználását járműveiben, különösen a belső alkatrészek biokompozitok fejlesztése során. A Volvo fenntarthatósági kezdeményezései közé tartozik az autóikban használt anyagok környezeti hatásának csökkentése.

2021-ben három olasz cég fogott össze, hogy kenderből készült alkatrészeket készítsenek az M1RA túraautó számára. A projekt mérnökei szerint a szövött kender lehet az alapja az üvegszál olcsóbb alternatívájának.

Világszerte széles körben elterjedt az érdeklődés a kender felhasználása iránt, hogy fenntartható alternatívákat állítsanak elő a műanyag, a beton és más termékek helyett.

Az Egyesült Államokban például az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) a közelmúltban közel 6,2 millió dolláros támogatást ítélt oda egy nonprofit szervezetnek, amely kenderbetonnal, egy kenderből készült betonszerű anyaggal dolgozik.

2022-ben egy külön szövetségi ügynökség, a Department of Energy (DOE) 3,47 millió dollárt ítélt meg a Texas A&M Egyetemnek, hogy támogassa a kenderbeton termékek 3D-nyomtatására irányuló projektet, amelynek középpontjában a megfizethető lakások kialakítása állt.

Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:

https://orvosikannabisz.com/tamogatas/

Tanulmány a kender alapú műanyag előnyeiről