Mellékhatások
Az orvosi kannabisz biztonsági profilja
A kannabinoidok figyelemre méltó, igazolt biztonsági múlttal rendelkeznek, különösen a hagyományos vényköteles gyógyszerekkel összehasonlítva. A legjelentősebb, hogy a kannabisz fogyasztása – mennyiségétől és hatásosságától függetlenül – nem idézhet elő végzetes túladagolást. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) áttekintő dokumentuma szerint „az akut alkoholfogyasztásnak komoly egészségügyi kockázata van, amelyen nem osztozik a kannabisszal. Nagy adagokban az alkohol fulladást, alkoholmérgezést, kardiomiopátiát és szívinfarktust okozhat. A kannabisznak tulajdonítható túladagolásos halálesetet nem jegyeztek fel, és az állatkísérletekből extrapolált becsült halálos dózis olyan magas, hogy a rekreációs használók nem tudják azt elérni.”
A kannabisz terápiás célú használata szintén ritkán jár jelentős káros mellékhatásokkal. A klinikai vizsgálatok adatainak kiemelkedő áttekintése „nem talált magasabb előfordulási arányt az orvosi kannabinoid-használattal összefüggő súlyos mellékhatások esetében” a nem használó kontrollokhoz képest négy évtizedes időszak alatt. A vonatkozó irodalom újabb áttekintése arra a következtetésre jutott, hogy az átlagos felnőtt használók körében a kannabiszhoz kapcsolódó egészségügyi kockázatok „nem nagyobb valószínűséggel veszélyesek”, mint sok más viselkedés vagy tevékenység, beleértve az acetaminofen fogyasztását (a Tylenol fájdalomcsillapító összetevője).
Ennek ellenére a kannabiszt nem szabad „ártalmatlan” anyagnak tekinteni. Aktív összetevői különféle élettani és hangulatmódosító hatásokat válthatnak ki. Ennek eredményeként előfordulhat, hogy egyes populációk sebezhetőek lehetnek a kannabisz használatából eredő fokozott kockázatokkal szemben, például serdülők, terhes vagy szoptató anyák, valamint olyan betegek, akiknek a családjában előfordult pszichiátriai betegség, vagy akiknél klinikailag magas a pszichotikus rendellenességek kialakulásának kockázata. Azoknál a betegeknél, akiknek kórtörténetében szív- és érrendszeri rendellenességek, szívbetegségek vagy stroke szerepel, fokozott lehet a kockázata annak, hogy a kannabisz, különösen az elszívott kannabisz káros mellékhatásait tapasztalják. Mint minden gyógyszer esetében, a betegeknek alaposan konzultálniuk kell kezelőorvosukkal, mielőtt eldöntik, hogy a kannabisz orvosi felhasználása biztonságos és megfelelő-e számukra.
Az American Heart Association összefoglalója betegek és orvosok számára 2020:
A kannabisz használatáról szóló döntésnek közösnek kell lennie az orvos és a páciens oldaláról, figyelembe véve a hatályos törvényeket, az alkalmazás különböző formáinak lehetséges kockázatait és előnyeit, valamint a mellékhatásokat (Incze et al. 2020). A szennyezés és a hamisítás kockázata miatt a fekete vagy a szürke piacon minden kannabisz terméket, különösen a szintetikus kannabinoidokat kerülni kell.
A dohány- és nikotin termékekhez hasonlóan a füstölt vagy elpárologtatott kannabisz általában nem ajánlott, különösen légzőszervi megbetegedésekben, például asztmában vagy krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedő betegeknél, és súlyos májbetegségben szenvedő betegeknél kerülni kell szívott formában történő használatát fibrózis vagy a steatorrhea lehetséges kockázata miatt. Kerülni kell a gépjárművezetést és a nehézgépek kezelését, mert a vér 2–5 ng/ml THC-koncentrációja jelentős károsodással jár a vezetési képességekben.
Hasonlóképpen, ha a kannabiszt opioidokkal, alkohollal vagy nyugtatókkal/altatókkal együtt használják, tolerancia és a központi idegrendszer depressziós hatásai jelentkezhetnek. Az ehető kannabisz termékek fogyasztásakor a hatások késve jelentjeznek, amire a lehetséges mellékhatások minimalizálása érdekében fel kell hívni a figyelmet. A hosszú távú, krónikus kannabisz-használó betegeknek azt kell javasolni, hogy a kannabisz-megvonási szindróma veszélye miatt ne hagyják abba hirtelen a használatot. A betegek keressék fel az orvosukat, ha a kannabisz-megvonási szindróma és a hiperemezis szindróma jelei és tünetei jelentkeznek.
Ezenkívül az elsősorban THC-t tartalmazó kannabisz (kevés, semennyi CBD-vel), különösen a magasabb THC-dózisokat nem szabad alkalmazni olyan betegeknél, akiknek kórtörténetében pszichiátriai rendellenességek (pl. pszichózis, skizofrénia, szorongás és hangulati rendellenességek); kábítószerrel való visszaélés, beleértve az alkoholt vagy az egyidejűleg alkalmazott pszichoaktív gyógyszereket; vagy a családban előforduló skizofrénia van az exacerbáció veszélye miatt.
Toxicitás a laborban: Patkányokban végzett vizsgálatokban a CBC, CBN, D8-THC és THCV kannabinoidokat jól tolerálták a napi orális adagolás során 14 napon át, a vizsgált dózisokban. A CBG alkalmazása talajférekben nem okozott akut vagy hosszú távú toxicitást.
A 90 napos vizsgálat alapján a nagy tisztaságú CBD izolátum szubkrónikus alkalmazása patkányokon, 460 mg/ttkg/nap hímeknél és 230 mg/ttkg/nap nőstényeknél, nem okozott megfigyelhető káros hatást.
Az orvosi kannabisz használata nagyon kevés esetben jár súlyos mellékhatással
A THC mellékhatásai
Nincs ismert haláleset a kannabisz használat miatt. A medián halálos dózis patkányokban 800-1,900 mg orális THC kilogrammonként. Majmokkal végzett vizsgálatokban nem jegyeztek fel halálesetet a legnagyobb alkalmazott dózisok után, ami 9000 mg/kg orális THC volt. Összehasonlításképpen a nikotin halálos adagja patkányokban 3.34 mg/kg, embereknél pedig 750 mg/kg. Minden lehetséges mellékhatás dózisfüggő. A terápiának alacsony dózissal kell kezdődnie, lassan emelni, úgy, hogy az egyes dózisok meghatározhatók és a nem kívánt hatások elkerülhetők legyenek.
Akut mellékhatások
A THC ismert lehetséges pszichés mellékhatásai: szedáció, eufória („betépés”), rossz közérzet, halálfélelem, a kontroll elvesztésének érzete, memóriazavar, megváltozott idő észlelés, hallucinációk (ritkán és csak rendkívül magas koncentrációban – tiszta vagy szintetikus THC). Erős pszichés mellékhatások esetében az érintettet egy nyugodt helyre kell vinni és „lebeszélni” a rossz érzésekről. A megismerés és a pszicho motoros teljesítmény csökkennek. A pszichomotoros teljesítmény enyhe csökkenése akár 24 órával a THC beadását követően is megfigyelhető. A pszichés mellékhatások nagyban függenek az egyén érzékenységétől (kezdő használó) és a használt dózistól. Minden ember képes megtalálni a számára megfelelő terápiás dózist, kannabinoid kombinációt (THCA, CBD, CBG stb.) és beviteli módot. Gyakori akut testi mellékhatások a szájszárazság, a mozgászavar, az izomgyengeség, az elkent beszéd, a megnövekedett pulzusszám, a vérnyomás csökkenése függőleges helyzetben, esetleg szédülés. Szédülés esetén az érintettnek le kell feküdnie. Vízszintes helyzetben egy kissé magasabb vérnyomást lehet mérni. Ritka mellékhatás a hányinger és a fejfájás. Minden akut mellékhatás dózisfüggő és általában órák alatt vagy 1-3 nap múlva elmúlik különleges kezelés nélkül.
Hosszú távú terápia mellékhatásai
Tolerancia számos hatás esetében kialakulhat, köztük a pszichés hatások, a pszichomotoros befolyásoltság, a szív- és érrendszeri hatás, a hormonális rendszer hatása, az intraokuláris nyomás és hányáscsillapító hatás. A tolerancia azt jelenti, hogy a hatás csökken a kannabisz használat ideje alatt. A tolerancia heteken belül megjelenhet ismételt adagok után, különböző hatások esetében különböző mértékben. A kannabisz rendelkezik függőségi potenciállal, ami hasonló a koffeinéhez. A függőség nem jelent problémát a betegségre adott terápia határain belül, de az elvonás nemkívánatos lehet. Elvonási tüneteket még nem figyeltek meg olyan betegeknél, akiket hosszú távon THC-val kezeltek. Azonban rekreációs használókban figyeltek meg elvonási tüneteket. Ilyen esetben pszichikai tünetek (szorongás, nyugtalanság, álmatlanság) és fizikai tünetek (izzadás, hasmenés) fordulhatnak elő.
A pszichózis lefolyását kedvezőtlenül befolyásolhatja. Veszélyeztetett személyekben a pszichózis beállta felgyorsulhat, illetve kiválthatja azt. A kannabinoidoknak komplex hatása lehet a férfi és a női nemi hormonokra, ezek klinikai jelentősége terápiás dózisok esetében alacsony. Alkalmanként ovuláció nélküli menstruációs ciklust és a spermium termelés csökkenését figyelték meg, ám ezek a változások megszűnnek, amint a THC használat leáll.
Valóban nagyobb a szívroham kockázata a kannabiszt fogyasztóknál?
Szív és érrendszeri hatások:
A kannabinoidokról régóta ismert, hogy befolyásolják a szív- és érrendszeri funkciókat, bár ezeknek a hatásoknak a mértékére vonatkozó adatok ellentmondásosak. Az American Journal of Cardiology című folyóiratban közzétett adatok szerint az elmúlt egy évben előforduló kannabiszhasználat nem jár együtt a szívroham megnövekedett kockázatával a középkorú felnőttek körében, ugyanígy az American Journal of Medicine című folyóiratban megjelent 67 tanulmány 2021-es irodalmi áttekintése szerint „úgy tűnik, hogy a kannabisz önmagában nincs összefüggésben túlzott szív- és érrendszeri kockázati tényezőkkel”, bár a szerzők figyelmeztettek arra, hogy a kannabisz használata „összefüggésbe hozható más egészségtelen magatartásokkal, mint például az alkoholfogyasztás és a dohányzás, amelyek károsak lehetnek” a szív- és érrendszeri egészségre.
Ugyanakkor kannabisz káros szív- és érrendszeri eseményekben, például szívinfarktusban és stroke-ban játszott lehetséges szerepét értékelő adatok óvatosságra intik a felhasználókat. Például egy metaanalízis eredményei arra a következtetésre jutottak, hogy „a kannabiszhasználat jelentéktelen mértékben jelzi előre az összes jelentősebb szív- és érrendszeri nemkívánatos eseményt”, beleértve a szívinfarktust és a stroke-ot. Emellett az Addiction folyóiratban arról számoltak be, hogy a problémás kannabiszhasználat miatt felnőttek esetében fokozott lehet a szív- és érrendszeri káros következmények kockázata.
Hasonlóképpen, a European Heart Journal-ban megjelent adatok szerint, a fájdalom miatt orvosi kannabisztermékeket használó betegeknél kissé megnövekedett a pitvarfibrilláció (AFib) kockázata, míg a Heart Rhythm folyóiratban néhány nappal korábban közölt longitudinális adatok nem mutattak ki fokozott kockázatot.
Az Archives of Medical Sciences: Atherosclerotic Disease című folyóiratban közzétett adatok szerint azok a szívinfarktus áldozatok, akiknek a kórtörténetében kannabiszhasználat szerepel, kisebb valószínűséggel halnak meg a kórházban, mint azok, akik korábban nem használtak a kannabiszt.
A THC-t és CBD-t tartalmazó vényköteles gyógyszer (Sativex) rövid távú alkalmazása viszont, nem jár szív- és érrendszeri szövődményekkel magas kockázatú betegeknél, a Frontiers in Cardiovascular Medicine folyóiratban megjelent klinikai vizsgálat adatai szerint.
Összességében a kannabiszhasználat és a szív- és érrendszer egészsége közötti összefüggést értékelő tanulmányok ellentmondásos eredményeket hoztak, egyes tanulmányok a szélütés és más szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatát találták a kannabiszfogyasztók körében, míg más kutatások nem jelentenek kockázatot, vagy bizonyítékot szolgáltatnak a lehetséges szívvédelemre.
A legfrissebb kutatások, melyek veszélyekről számolnak be:
Terhesség és szülés:
A méhen belüli kannabiszexpozíció és a különféle újszülöttkori kimenetelek, például a születési súly közötti összefüggést értékelő tanulmányok történelmileg ellentmondásos eredményeket mutatnak. A longitudinális adatok azonban arra utalnak, hogy a kannabisz expozíciója jellemzően nem jár káros idegfejlődési következményekkel a késő serdülőkorban, így a megállapítás:
A Pediatric and Perinatal Epidemiology folyóiratban megjelent longitudinális adatok szerint a méhen belüli kannabisznak kitett gyermekek nem mutatnak klinikai idegfejlődési rendellenességeket későbbi életük során. Miután a kutatók alkalmazkodtak a zavaró tényezőkhöz, a méhen belüli kannabisznak kitett gyermekek egyik értékelésénél sem teljesítettek máshogy, mint azok, akik nem voltak kannabisznak kitéve.
A tanulmányok 2017-es áttekintése arra a következtetésre jutott, hogy „A terhesség alatti kannabiszhasználat anyai és csecsemői egészségi következményeire vonatkozó bizonyítékok szilárdabbak, mint sok más szer esetében. Bár elméletileg fennáll annak a lehetősége, hogy a kannabisz befolyásolja az idegrendszer fejlődését, a négy leendő kohorszból származó humán adatok nem azonosítottak semmilyen hosszú távú vagy tartós jelentős különbséget a méhen belül kannabisznak kitett gyermekek és azok között, akik nem voltak kitéve.”
A Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics folyóiratban megjelent adatok szerint azoknál a csecsemőknél, akiknél pozitív a prenatális kannabiszexpozíció, nincs nagyobb kockázata annak, hogy korai serdülőkorban ADHD-t (figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenességet) vagy DBD-t (zavaró viselkedési rendellenességet) diagnosztizálnak.
A prenatális kannabiszexpozíció és az ADHD közötti összefüggés hiánya összhangban van a korábbi megállapításokkal.
Ugyanannak a kutatócsoportnak több tagja két külön tanulmányt publikált a Journal of the American Medical Association folyóiratban, és azt találta, hogy a prenatális kannabiszexpozíció nincs pozitív kapcsolatban sem a gyermekkori autizmus emelkedett arányával, sem a korai gyermekkori fejlődési késések fokozott kockázatával.
Mindkét tanulmány, amelyet a National Institute on Drug Abuse (amerikai Nemzeti Drogabúzus-ellenes Hivatal) finanszírozott, arra figyelmeztet, hogy eredményeik nem jelentik azt, hogy a kannabisz terhesség alatti használata biztonságos, különösen akkor, ha a használat gyakori vagy erős.
A szerzők például megjegyzik, hogy bár az autizmussal kapcsolatos eredmények arra utalnak, hogy a terhesség alatti kannabiszhasználat általában nem kapcsolódik a gyermekek autizmusához, „összefüggés lehet a gyakoribb használattal, ami rávilágít a további kutatások szükségességére”.
Eközben a gyermekkori fejlődési tanulmány egyik kivétele az, hogy a kutatók „gyenge fordított összefüggést figyeltek meg a beszéd- és nyelvi zavarok között, amikor a kannabiszhasználatot csak a vizelet-toxikológiai eredmények alapján határozták meg”.
Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Főiskola és az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia útmutatásaival összhangban a tanulmányok azt is tanácsolják, hogy „a terhes egyének hagyják abba a kannabisz használatát”.
A szerzők azt javasolják továbbá, hogy „a terhes egyéneket és a terhességet fontolgató személyeket tájékoztassák az anyai prenatális kannabiszhasználat ismert káros magzati és újszülött egészségi hatásairól”.
A Frontiers in Psychology folyóiratban közzétett szisztémás áttekintés szerint a longitudinális vizsgálatok nem utalnak arra, hogy a prenatális kannabiszexpozíció független kapcsolatban állna „klinikailag jelentős” kognitív károsodásokkal akár gyermekeknél, akár fiatal felnőtteknél.
2020-ban a Columbia Egyetem és a New York-i Állami Pszichiátriai Intézet kutatói 40 tanulmányt vizsgáltak meg, amelyek a prenatális kannabiszexpozíciónak a kognitív működés több területére gyakorolt hatását vizsgálták nulla és 22 éves kor közötti egyénekben.
A szerzők arra a következtetésre jutottak: „A jelenlegi bizonyítékok nem utalnak arra, hogy a prenatális kannabiszexpozíció önmagában klinikailag jelentős kognitív működési zavarokkal járna. … Mindazonáltal aggódunk amiatt, hogy a prenatális kannabiszexpozíció és az azt követő kognitív működés közötti kapcsolat félreértése a társadalmi-gazdasági tényezők és az egyén működése közötti összetett összefüggések túlzott leegyszerűsítéséhez vezet, függetlenül attól, hogy a kábítószer-használatról van szó, vagy sem. A releváns tényezők összetett kölcsönhatásainak félreértelmezése önmagában is kárt okozhat a terhes nőkben és gyermekeikben, mivel büntető politikákhoz vezet, és fokozza az indokolatlan megbélyegzést. Egyes esetekben az intenzív megbélyegzés a gyermekek családjából való eltávolítását, sőt az anyai bebörtönzést is eredményezte. Az ilyen politikák indoklása részben az, hogy a prenatális kannabiszexpozíció tartósan káros hatásokat okoz, különösen a kognitív működésre. Az áttekintés eredményei azt sugallják, hogy ezt a feltevést újra kell értékelni annak biztosítása érdekében, hogy feltételezéseink ne okozzanak nagyobb kárt, mint maga a gyógyszer.”
Lehetséges, hogy nincs különbség a pszichotikus tünetek között a kannabiszhasználók és a nem használók között: Az új-zélandi Christchurchben található Otago Egyetem kutatói által végzett hosszú távú tanulmány szerint nem volt különbség a pszichotikus tünetek mintázatában a kannabiszhasználók és a nem használók között. Az adatok a Christchurch Health and Development Study-ból származnak, egy 1977-ben született longitudinális kohorszból. A kannabiszhasználat gyakoriságára és az (elmúlt hónap) pszichotikus tünetekre vonatkozó adatokat 18, 21 és 25 éves korban szerezték be.
A nem használók és a rendszeres felhasználók körében a pszichózis leggyakrabban jelentett tünetei azok voltak, amelyeket “enyhének” minősítettek. Súlyosabb tüneteket gyakran nem jelentettek. A két csoport tüneti profiljának összehasonlítása nem mutatott szignifikáns különbséget. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy „nem bizonyítottak minőségi különbségeket a nem kannabiszhasználók és a rendszeres kannabiszhasználók által jelentett pszichotikus tünetek mintázatában. Bár a rendszeres kannabiszhasználók általában több tünetről számolnak be, ezek a tünetek általában nem voltak súlyosak, és nem valószínű, hogy pszichotikus betegségre utaltak.”
A kannabiszhasználat a SARS-CoV-2 fertőzés csökkenésével járt a terhes nők körében: 58 114 terhesség adatainak retrospektív elemzése szerint a jelenlegi kannabiszhasználat a koronavírus-2 fertőzés kockázatának csökkenésével járt. 348 810 személyhónapos követési időt figyeltek meg a kohorszukban, 41 064 SARS-CoV-2 PCR teszttel és a tesztek 6%-a volt pozitív. A nyomon követés kezdetén a terhesek 7%-a fogyasztott jelenleg, 12%-uk nemrégiben leszokott, és 81%-a nem használt kannabiszt. A kovariánsokhoz igazítva a jelenlegi használat a SARS-CoV-2 fertőzés alacsonyabb arányával járt együtt, mint a nem használat. Azok, akik nemrégiben hagyták abba a leszokást, nem különböztek a nem kannabiszt használóktól.
A terhesség alatti kannabiszhasználatnak nem volt negatív hatása az anyákra és az újszülöttekre: Egy 11 825 szüléssel végzett vizsgálatban a kannabiszhasználat nem járt együtt az anyák és újszülöttek káros következményeivel. A terhesség alatti kannabiszhasználat nem volt összefüggésben az anyai vagy újszülöttkori kimenetelekkel vagy a magas vérnyomásban szenvedő nőknél a magas vérnyomásban szenvedő nők súlyosbodásával, az anyai tulajdonságokhoz való igazítás után, beleértve más szerek használatát is. Az eredmények rávilágítanak annak szükségességére, hogy más anyagok használatát is figyelembe vegyük a terhesség alatti kannabiszhasználat és a terhesség káros következményei közötti összefüggés értékelésekor.
A terhesség alatti dohányzás, de nem a kannabiszfogyasztás vezet csökkent születési súlyhoz: A londoni King’s College Élettudományi és Orvostudományi Kar Női és Gyermekegészségügyi Tanszékének kutatói 4465 olyan csecsemő adatait elemezték, akiknek anyja szült 2017-ben és 2018-ban. 205 nő számolt be arról, hogy cigarettázott (4,7%), 106 pedig kannabiszt használ (2,4%). A nők leggyakrabban fiatalon (15-19 évesek) dohányoztak.
A cigarettázás alacsonyabb születési súly és fejkörfogat átlagpontszámmal járt együtt. A kannabisz és a dohányzás kombinációja alacsonyabb születési súlyt és fejkörfogatot eredményezett, mint a dohányzás önmagában. A tanulmány azt is megállapította, hogy „a kannabisz önmagában nem okoz jelentős csökkenést a születési súlyban vagy a fej kerületében”.
Az új kutatások megkérdőjelezik a CBD biztonságosságát terhesség alatt
A legfrissebb kutatások, melyek veszélyekről számolnak be:
Egy közegészségügyi adatelemzés szerint hétszeres a magzati halálozás kockázata a kannabiszhasználók körében. A tanulmány rávilágít a prenatális kannabiszhasználat, valamint a magzati halálozás és az alacsony születési súly közötti fokozott kockázatra.
A kannabisz prenatális hatásairól szóló 36 tanulmány metaanalízise szerint a kannabisznak kitett utódoknál nagyobb volt a strukturális születési rendellenességek, beleértve a szív, a bélrendszer, a központi idegrendszer, az urogenitális rendszer és más, nem osztályozott születési rendellenességek kockázata.
Egy terhesség alatti kohorsz-tanulmány megállapította, hogy a kannabisz használata növeli az alacsony születési súly, a koraszülés, az újszülöttek intenzív osztályra kerülésének, a légzési distressz és az alacsonyabb szoptatási arány kockázatát.
A szülés előtti kannabiszhasználat növeli terhességi korhoz képest kisebb magzat születéskor, az alacsony születési súly, a koraszülés és más káros perinatális kimenetelek kockázatát. Ha azonban elkülönítjük a kannabiszhasználat hatását úgy, hogy kizárjuk azokat a nőket, akik más rekreációs kábítószert használnak, és azokat, akik abbahagyják a kannabisz használatát a terhesség alatt, nem találtak szignifikáns összefüggést a szülés előtti kannabiszhasználat és terhességi korhoz képest kisebb magzat születéskor között.
57 cikk szisztematikus áttekintése és metaanalízise feltárta, hogy a méhen belüli kannabiszexpozíció növeli a koraszülés kockázatát, az alacsony születési súlyt és az újszülött intenzív osztályra való felvételének szükségességét. „Úgy tűnik, hogy a prenatális kannabiszhasználat összefüggésbe hozható az alacsonyabb születési súllyal, a koraszüléssel és az újszülöttek újszülöttek intenzív osztályára való felvételével, de kevés bizonyíték van arra, hogy a prenatális kannabiszexpozíció károsan befolyásolja a korai gyermekkori viselkedési vagy kognitív eredményeket, kivéve a figyelmet és a külső problémákat.”
A terhesség alatti kannabiszexpozíció negatív hatással lehet a gyermekek agyának fehérállományára: Egy 11 530, körülbelül 10 éves átlagéletkorú gyermek bevonásával készült tanulmány szerint a prenatális kannabisz expozíció „kis, de kimutatható hatásai” lehetnek a „fehérállomány integritására gyermekkorban, különösen a fornixban, amely döntő szerepet játszik az érzelmekkel és memóriával kapcsolatos folyamatokban.”
A kannabiszhasználat negatív hatásokkal járt a terhesség alatt: Egy 4,83 millió olyan anyával végzett vizsgálatban, akik 2001 és 2012 között szültek egyedülállót, a terhesség alatti kannabiszhasználati rendellenesség az alacsonyabb születési súly, a koraszülés és a születés utáni egy éven belüli halálozás kismértékű, de jelentős növekedésével járt.
A kannabisz terhesség alatti használata csökkentheti a születési súlyt: 10 101 olyan terhesség elemzése, ahol a nők a terhesség előtt fogyasztottak kannabiszt, de nem a terhesség alatt, és 272 olyan terhesség, ahol a nők kannabiszt fogyasztottak terhesség alatt, azt mutatja, hogy „a hosszan tartó használat több kárt okoz, míg a rövid távú használat nem mutatott káros hatást a születési kimenetelre.” A rendszeres kannabiszhasználat csökkentette a születési súlyt.
Részletes áttekintés a kannabisz mellékhatásairól, írta Dr. Mariano Garcia de Palau, sürgősségi sebész:
Egyéb, kevésbé kellemetlen mellékhatások
Éhség és szomjúság
Sok beteg azért használ kannabiszt, hogy serkentse az étvágyát. Ha Ön nem ezzel a céllal használ kannabiszt, igyon vizet vagy gyümölcslevet. Ha enni szeretne, egyen tápláló, egészséges ételt édességek helyett.
Vörös szem
Ez nem okoz bántalmat. Ha nyilvános helyre kell mennie és aggasztja mások reakciója, viseljen napszemüveget, vagy használjon szemcseppet.
Álmosság
Ha a kannabisztól álmos lesz, szeretne és van rá lehetősége, pihenjen le vagy aludjon. Mint minden olyan gyógyszer esetében, amely képes álmosságot okozni, ne vezessen vagy végezzen munkát nehézgéppel.
Álmatlanság
Ha egy kicsit úgy érzi, hogy kannabisz használata után nem tud aludni, akkor próbálja meg csökkenteni az adagot és ne használja nagyjából két órával alvás előtt.
A rövid távú memória romlása
Néha az emberek nehezen tudnak folytatni egy bonyolult beszélgetést, nyomon követni a részleteket, vagy komplex feladatokat elvégezni. Ha ez megtörténik, akkor ütemezzük úgy az időnket, hogy ne kelljen ilyen dolgokat csinálnunk, amikor ezt a gyógyszert használjuk.
Szeleburdiság
Sokan tapasztalják azt, hogy az olyan dolgok, amelyek normális körülmények között nem tűnnek viccesnek, egészen mulatságosak lesznek kannabisz használata után. A legtöbb ember élvezi ezt a hatást. Ha olyan helyzettel kell szembenéznie, ahol a humor a saját józan ítélőképessége szerint nem lenne helyénvaló, ütemezze úgy az idejét, hogy ne kelljen ilyen helyzetben lennie, amikor ezt a gyógyszert használja.
A CBD mellékhatásai
A CBD kivonatok nem okoznak jelentős mellékhatásokat az esetek nagy részében. A leggyakoribb mellékhatás a fokozott éberség, ami megnehezítheti az éjszakai elalvást, illetve az emésztőrendszeri panaszok, de ezek csak ritka esetekben fordulnak elő, illetve az adagolás módosításával kezelhetők. Előfordulhat még szájszárazság, mivel az endokannabinoid rendszer gátolja a nyál képződését, azonban ez a mellékhatás kellő folyadék fogyasztásával ellensúlyozható. A klinikai megfigyelésekben jelentett mellékhatások közé tartozik még az álmosság és a fáradtság is. Ezek a kétfázisú hatások az adagolástól függenek, amihez egyéni beállítás szükséges.
A CBD-nek vérnyomáscsökkentő hatása van! Aki vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed figyeljen oda, hogy CBD-vel kombinálva a megszokott gyógyszeradag egészségtelenül alacsony vérnyomást okozhat.
CBD egy nagyon biztonságos anyag, de egyéb gyógyszereket szedő betegeknek érdemes egyeztetniük orvosukkal a gyógyszerkölcsönhatások miatt, ami sokkal nagyobb eséllyel fordul elő ha nagy dózisú egyetlen molekulát tartalmazó (szintetikus) CBD termék fogyasztása esetén. Megfelelő dózisban a CBD ideiglenesen kikapcsolja a citokróm P450 enzimeket, ezáltal megváltoztatja különféle vegyületek lebomlását a májban, beleértve a THC-t. A citokróm P450 enzimek bontják le a gyógyszertári gyógyszerek, több mint 60 százalékát. A CBD hatékonyabban gátolja a citokróm P450 enzimeket, mint a grépfruitban található vegyület, a bergapten, ezért megkérdezheti orvosát, hogy a grépfruit kölcsönhatásba lép-e a gyógyszerével. Ha a grépfruit igen, akkor valószínűleg a CBD is. Azok a betegek akik CBD kezelést alkalmaznak fokozottan figyeljék és kövessék nyomon a gyógyszerek vérszintjének változását, és ha szükséges, orvosi felügyelet mellett módosítsák a dózist.
Sativex® mellékhatások
7 dolog, amit tudni kell Sativex-ről
Sativex betegtájékoztató
Sativex Oromucosal Spray – Undesirable effects:
https://www.medicines.org.uk/emc/product/602/smpc#UNDESIRABLE_EFFECTS
Mint minden gyógyszer, a Sativex® is okozhat nem kívánt mellékhatásokat. Ezek személyenként változhatnak, nem mindenkit érintenek.
A leggyakoribb mellékhatások a szédülés és fáradtság. Néhány embernél kiválthat depresszív tüneteket, vagy zavarodottságot, érezhet akár túlzott izgatottságot vagy elveszítheti a kapcsolatot a valósággal, koncentrációs nehézségeket okozhat illetve álmosságot, feledékenységet. A betegtájékoztató az összes lehetséges mellékhatást feltünteti.
A legtöbb betegnél, aki Sativex®-et használ, ezek a mellékhatások enyhék vagy közepesen súlyosak. Ezekben az esetekben lehet módosítani a befújások számát, illetve rövid szünetet tartani.
Legnagyobb valószínűséggel a mellékhatások a kezelés megkezdésekor jelentkeznek, amik a használat során gyakran folyamatosan csökkennek.
Bármelyik mellékhatást tapasztalja fontos, hogy tájékoztassa a kezelőorvosát, hogy tudjanak tanácsot adni a további kezeléssel kapcsolatosan.
Ha úgy érzi nem kívánt hatást váltott ki a Sativex®, várja meg, hogy elmúljon. Segíthet, ha lefekszik, ameddig teljesen el nem múlik a hatása.
Ezt követően meg kell keresni az Önnek megfelelő módszerek egyikét:
• a napi adag számának csökkentése,
• az idő növelése két befújás között.
Nincsenek nemkívánatos események azoknál a stroke túlélőknél, akik kannabisz szájspray-t használnak
Epidiolex® mellékhatások
CBD alapú gyógyszert hagyott jóvá az Európai Gyógyszerügynökség
Magyar nyelvű betegtájékoztató:
https://orvosikannabisz.com/wp-content/uploads/2022/07/epidyolex-epar-product-information_hu.pdf
Epidyolex 100 mg/ml oral solution – Undesirable effects:
https://www.medicines.org.uk/emc/product/10781/smpc#UNDESIRABLE_EFFECTS
Epidyolex betegtájékoztató
Dravet szindróma
A leggyakoribb mellékhatások (az Epidiolex®-szel kezelt betegek esetében több, mint tíz százalékánál fordult elő): az aluszékonyság, a hasmenés, az étvágytalanság, a levertség, a láz, a hányás, a felső légúti fertőzés és a görcsösség voltak. Azoknál az Epidiolexet kapó betegeknél, akik nemkívánatos eseményt jelentettek, 84 százalék arról számolt be, hogy ezek enyhék vagy mérsékeltek voltak. Tíz Epidiolex beteg tapasztalt súlyos nemkívánatos eseményt, szemben három placebót kapó beteggel. Nyolc Epidiolex beteg szakította meg a kezelést nemkívánatos események miatt, szemben egy placebót kapó beteggel.
Lennox-Gastaut szindróma
A leggyakoribb mellékhatások (az Epidiolex®-szel kezelt betegek több, mint 10 százalékánál előfordult): a hasmenés, az álmosság, az étvágycsökkenés, a láz és a hányás. Azok közül az Epidiolex betegek közül, akik nemkívánatos eseményről számoltak be, 78 százalék megítélése szerint az enyhe vagy mérsékelt volt. Húsz Epidiolex beteg tapasztalt súlyos nemkívánatos eseményt (ebből kilencet ítéltek a kezeléssel összefüggőnek), szemben négy placebót kapó beteggel (ezekből egyet ítéltek a kezeléssel összefüggőnek). Tizenkét Epidiolexet kapó beteg szakította meg a kezelést nemkívánatos események miatt, szemben egy placebót kapó beteggel. Egy haláleset volt az Epidiolex csoportban amit a kezeléstől függetlennek ítéltek. Azoknak a betegeknek, aki befejezték a vizsgálatot, 100 százalékuk döntöttött úgy, hogy egy nyílt, kiterjesztett vizsgálatban folytatják a kísérletet.
Terápiarezisztens epilepszia
Nyolc Epidiolex® és egy placebo beteg mellékhatások miatt abbahagyta a kezelést. A leginkbb előforuló mellékhatások az álmosság, a hasmenés, a csökkent étvágy, a fáradtság, a láz, a hányás és felső légúti fertőzés volt. De a GW azt mondta, hogy a gyógyszert jól tolerálták. Nemkívánatos események a betegek ≥10%-ánál aluszékonyság (23%), hasmenés (23%), kimerültség (17%), csökkent étvágy (17%), rohamok (17%) és hányás (10%). 14 betegnél (4%) volt olyan nemkívánatos esemény, ami a CBD kezelés felfüggesztéséhez vezetett. 36 beteg (12%) abbahagyta a kezelést, elsősorban a hatásosság hiánya miatt. Súlyos mellékhatást 106 beteg (34%) jelentett, ezen belül 7 haláleset, de egyik sem volt a kezeléssel kapcsolatos. 16 beteg (5%) jelentett súlyos mellékhatásokat, amelyek összefüggésben voltak a kezeléssel, ezek között volt a megváltozott májenzimek (4 pont, mindegyikük szedett valproátot és klobazámot is), status epilepticus/görcsroham (4), hasmenés (4), testsúlycsökkenés (3), trombocitopénia (1), és mások.
További információ a kannabisz és a kannabinoidok hatásairól:
Kannabisz mítoszok
Szintetikus kannabinoidok
Hogyan kerüljük el a kannabisz okozta szorongást?
Mennyire biztonságos a kannabisz? Ez az orvos megvizsgálja a tényeket
A kannabiszhasználóknak több érzéstelenítésre lehet szükségük a műtétekhez
Az orvosi kannabisz használata a szívproblémák „alacsony kockázatával” jár együtt