Egy tanulmány kimutatta, hogy az alacsony dózisú THC visszafordíthatja az agy öregedését
ACS Pharmacology & Translational Science
Az életkorral összefüggő kognitív hanyatlás elleni küzdelem kannabinoidok használatával egyre nagyobb lendületet vesz. Egy német kutató, Andreas Zimmer által vezetett preklinikai vizsgálat kimutatta, hogy az alacsony dózisú THC visszafordíthatja az agy hosszú távú öregedési folyamatait. A Bonni Egyetemi Kórház (UKB) és a Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói által a Jeruzsálemi Héber Egyetemmel együttműködve végzett tanulmány bemutatja a THC öregedésgátló terápiában betöltött szerepét.
Az ACS Pharmacology & Translational Science című folyóiratban megjelent tanulmány rávilágít arra, hogy a THC hogyan képes megfiatalítani az öregedő egerek kognitív képességeit. Az agy endokannabinoid rendszerének – egy receptorok és jelzőmolekulák bonyolult hálózatának – megcélzásával a kutatók azt találták, hogy a THC képes befolyásolni az agy öregedését szabályozó molekuláris útvonalakat.
Klinikai vizsgálat: A THC jelentősen csökkenti az agitációt Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél
Ennek a folyamatnak a középpontjában az 1-es típusú kannabinoid receptor (CB1) áll, amely nagy mennyiségben van jelen az agyban, és szorosan kapcsolódik a tanuláshoz, a memóriához és az idegsejtek túléléséhez. Az öregedés jellemzően a CB1 aktivitás csökkenéséhez vezet, ami hozzájárul a kognitív hanyatláshoz. Ez a tanulmány kimutatta, hogy az alacsony dózisú THC növelheti a CB1 aktivitást, potenciálisan visszafordítva ezeket a hatásokat.
Az mTOR szerepe az agy öregedésében és a kognitív teljesítményben
A vizsgálat egyik fő fókusza az emlősökben a rapamicin célpontja (mTOR), egy fehérje, amely szabályozza a sejtek növekedését, anyagcseréjét és öregedését. Korábbi tanulmányok az mTOR jelátvitelt mind a kognitív teljesítménnyel, mind az öregedési folyamattal összefüggésbe hozták, így ideális célponttá vált a beavatkozásokhoz.
A kutatók nagyon alacsony dózisú THC-t adtak két hím patkánycsoportnak, fiatal (4 hónapos) és idős (18 hónapos) patkányoknak, szubkután minipumpákon keresztül 28 napon keresztül. Ez az adagolási módszer biztosította a THC állandó szintjét, lehetővé téve az agyműködésre, az anyagcsere-aktivitásra és az mTOR jelátvitelre gyakorolt hatásának pontos megfigyelését.
Placebo-kontrollos vizsgálat: Az orvosi kannabisz viselkedési zavarok kezelésére demens betegeknél
A tanulmány főbb következtetései
Megnövekedett agyműködés és szinaptikus fehérjeszint
Idősebb egerekben a THC-kezelés az mTOR aktivitásának jelentős növekedéséhez vezetett a hippokampuszban, az agy tanulásért és emlékezésért felelős régiójában. Ezt a növekedést a kulcsfontosságú szinaptikus fehérjék, nevezetesen a szinaptofizin és a PSD-95 szintjének emelkedése kísérte, amelyek elengedhetetlenek a neuronok közötti kapcsolatok fenntartásához.
Megnövekedett anyagcsere-aktivitás
A THC a hippokampusz anyagcsere-aktivitását is fokozta, amit az energiatermelésben részt vevő metabolitok, nevezetesen a glikolízisből és a citromsavciklusból származók megnövekedett szintje is bizonyít. Ezek a változások a kezelés 14. napján érték el a csúcspontjukat, majd 28 napra normalizálódtak, ami az agyi aktivitásra gyakorolt fázisos hatásra utal.
Kettős fázisú szisztémás hatások
Érdekes módon, míg az agy átmeneti aktivitásnövekedést tapasztalt, a THC-vel kezelt egerek zsírszövete csökkent mTOR-aktivitást és az aminosavak, valamint a szénhidrát-metabolitok szintjének csökkenését mutatta. Ezek a változások tükrözték a kalóriamegvonás vagy az intenzív testmozgás hatásait, amelyekről ismert, hogy elősegítik a hosszú élettartamot.
A THC lehetőségei öregedésgátló terápiában
Bilkei-Gorzó András, az UKB Molekuláris Pszichiátriai Intézet vezető kutatója elmagyarázta a THC kettős fázisú hatásait. „Eredményeink arra utalnak, hogy a THC kezdetben az agy energia- és szinaptikus fehérjetermelésének növelésével javítja a kognitív funkciókat. Idővel az öregedésgátló hatásokat elősegíti azáltal, hogy csökkenti a metabolikus aktivitást a perifériás szövetekben. Ez a kettős hatás az mTOR aktivitására és a metabolomra ígéretes jelöltként helyezi a THC-t az öregedésgátló és kognitív funkciókat fokozó terápiák számára.”
Magyar kutató jelenti: A THC öregedésgátló és fokozza a kognitív képességeket
A hosszú távú THC-fogyasztás tágabb következményeinek vizsgálata
Egy másik aggodalomra ad okot a THC hosszú távú hatása az általános egészségre. Bár a vizsgálat nem figyelt meg CB1 receptor szabályozási zavart – a hosszú távú kannabinoid-expozíció gyakori mellékhatását –, a teljes fiziológiai következmények, különösen az idősebb populációkban, további vizsgálatot igényelnek.
Egy lépés az öregedésgátló terápiák felé
Ez a vizsgálat korábbi tanulmányokon alapul, amelyek kimutatták, hogy a THC képes visszafordítani az életkorral összefüggő kognitív hanyatlást azáltal, hogy növeli a szinapszisok sűrűségét idősebb egerekben. Bár a pontos mechanizmusok részben még nem tisztázottak, az mTOR-jelátvitel, az anyagcsere-folyamatok és az agy öregedése közötti kapcsolat ígéretes utat kínál az életkorral összefüggő kezelések fejlesztéséhez.
A korral összefüggő kognitív hanyatlás hatékony terápiáinak felfedezésére irányuló kutatások folyamatban vannak. Ez a tanulmány reményt ad arra, hogy az alacsony dózisú THC egy napon egy átfogóbb stratégia részévé válhat, amely az idősebb felnőttek kognitív egészségének javítását és az egészséges élettartam meghosszabbítását célozza.
Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:
https://orvosikannabisz.com/tamogatas/