A tudósok egyetértenek: a terpének fontosabbak, mint azt bárki gondolta volna
A terpének nagy üzletté váltak a kannabisz- és kozmetikai iparban jellegzetes aromájuknak és a felhasználók egészségére gyakorolt előnyeinek köszönhetően. Ezeknek a vegyületeknek nagy szerepük van ízesítőszereként, gyógyszeripari termékek alapanyagaként, rovarölő szereként és gyógyszereként.
Gyakran csak olyan aromavegyületekként írják le őket, amik a jól ismert kannabisz fajták illatáért felelősek. Bár ez bizonyos mértékig igaz is, fontos megjegyezni, hogy a terpéneknek ennél erősebb hatásuk lehet.
Mik azok a kannabisz terpének?
A terpének a növények egyedi illatáért felelős aromavegyületek. A terpének az illóolajok fő alkotórészei, és a kannabisz citromos, földes, pézsmás és borsos illatának titka.
A kannabisz terpének másodlagos metabolitok, amelyeket a kannabisznövény szintetizál a környezeti változásokra adott válaszként. Ezeket a változásokat olyan környezeti tényezők okozhatják, mint a hőmérséklet, az UV-sugárzás, a pH, a páratartalom, a tápanyagellátás, valamint a kártevők és betegségek inváziója. Elsősorban azért választódnak ki, hogy védelmet nyújtsanak a növénynek azáltal, hogy elűzik a rovarokat és megvédik őket a zord körülményektől.
Míg a tudósok több mint 30 000 terpén jelenlétét azonosították a növényekben, csak körülbelül 150-et jegyeztek fel a kannabisz növényben, és ezekről a kannabisz terpénekről megállapították, hogy jelentős szerepet játszanak a kannabisz gyógyászati és rekreációs felhasználásában.
Fontos megjegyezni, hogy a kannabisz terpének nem különböznek attól, ami más növényekben található. A tudósok a kannabinoidokkal és receptoraikkal fennálló szinergikus kapcsolatuk miatt emelik ki őket. Ezenkívül a terpénekről azt is megállapították, hogy közvetlenül más jelentős tevékenységekben is részt vesznek.
A kannabiszban található terpének klinikailag befolyásolják a kezelés eredményét
A terpének szerepe az orvosi kannabiszban
A tudósok a terpének öt fontos szerepét azonosították az orvosi kannabisz hatásának javításában. Ezek a szerepkörök magukban foglalják, de nem kizárólagosan a következőket:
Illat/aroma biztosítása:
Ez nagyon fontos bizonyos fajták és kemovariánsok azonosításában. A kannabisz aromája és illatai is fontosak, mivel lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy különféle ízeket élvezzenek a termékek használata közben. A jó aromát gyakran a minőségi kannabiszvirágok erőteljes mutatójaként írják le.
Növelje a kannabinoidok felszívódását:
A kannabisz alapú terpénekről, például a béta-kariofillénről és a limonénről kimutatták, hogy együtt alkalmazva fokozzák a kannabinoidok és más terpének felszívódását. Ezen kannabinoidok némelyikének azon képessége, hogy kölcsönhatásba lépnek más rendszerekkel, mint például a szerotonerg és a dopamin rendszerrel, nagyobb teret teremt a kannabisz aktivitásának. Ez az oka annak, hogy a legtöbb széles spektrumú és teljes spektrumú termék erőteljesebb hatást fejt ki a felhasználókra.
A kannabinoidok hatásának módosítása:
A kannabinoidok és a terpének általában jó csapatot alkotnak a társas hatás révén. A társas hatást gyakran a kannabinoidok és a terpének közötti szinergikus kapcsolatként írják le, amely modulálja a THC és más testvérmolekulák pszichotróp hatásait. Míg egyes kannabinoidok csökkenthetik a THC hatását, mások erősíthetik azt. A mircén például nyugtató hatású, és közvetlenül felerősítheti a THC és más pszichotróp kannabinoidok hatását. Egyes tudósok igazolták a limonén szerepét a CBD aktivitás fokozásában.
Kölcsönhatásba lépnek a kannabinoid receptorokkal:
A tudósok beszámoltak arról, hogy bizonyos kannabinoidok, mint például a béta-kariofillén (BCP), az alfa-humulén és a linalool, szintén kölcsönhatásba lépnek a kannabinoid receptorokkal. Kannabimimetikus aktivitásuk hasznos lehet az endokannabinoid rendszer aktiválásában, hogy elősegítsék a kannabinoidok javasolt előnyeit.
Terápiás előnyeik vannak:
Míg önmagukban vagy a kannabinoidokkal szinergiában hatnak, a terpének fontos terápiás előnyökkel is bírnak, amelyek közé tartozik az antioxidáns, rákellenes, antidepresszáns, antimikrobiális, fájdalomcsillapító és vírusellenes hatás.
A legújabb kutatások nyomán egyre jobban megértjük a kannabinoidok és a kannabisz egyéb kémiai összetevőinek, például a terpének szerepét és a közöttük létrejövő kölcsönhatásokat.
Az International Journal of Molecular Sciences című folyóiratban megjelent jelentés például azt állítja, hogy „a fitokannabinoidok és a biológiai rendszerek közötti összetett kölcsönhatás új kezelési megközelítésekre ad reményt”, megalapozva a kannabiszalapú gyógyszerek innovációjának új korszakát.
„A kannabisz növény egy úgynevezett ‘társas hatást’ fejti ki, amelyben a terpének és a fitokannabinoidok együttes hatásai meghaladják különálló hozzájárulásuk összegét” – folytatja a jelentés. „Ez a szinergia rámutat arra, hogy mennyire fontos az egész növényt figyelembe venni a kannabinoidok gyógyászati felhasználása során, ahelyett, hogy csak az egyes kannabinoidokra koncentrálnánk.”
Egy másik tanulmány a kannabinoidok, terpének, flavonoidok és más molekulák közötti „együttműködési kölcsönhatásokat” vizsgálta a kannabisznövényben, és arra a következtetésre jutott, hogy a különböző kémiai összetevők kapcsolatának jobb megértése „döntő fontosságú a kannabisz teljes terápiás potenciáljának feltárásához”.
Egy másik, az amerikai Nemzeti Drogabúzus-ellenes Intézet (NIDA) által finanszírozott kutatás megállapította, hogy a kannabiszban található citrus illatú terpén, a limonén segíthet enyhíteni a THC-vel kapcsolatos szorongást és paranoiát. A kutatók a korábbiakhoz hasonlóan azt mondták, hogy a felfedezés segíthet feltárni a THC maximális terápiás előnyeit.
Honnan származnak a kannabisz terpének?
A kannabisz terpének a kannabiszvirágokban található trichomák (mirigyszőrök) fő alkotóelemei. Amint azt korábban említettük, elsősorban védekezési mechanizmusként szekretálódnak a kártevők és rovarok inváziója ellen, és kritikus szerepet játszanak a növény védelmében a zord környezeti feltételekkel szemben. Ezenkívül a terpének hozzájárulnak a kannabisz és más növények vonzerejének javításához.
Más aromavegyületekkel, például tiolokkal, aldehidekkel és észterekkel kombinálva a terpének hozzájárulhatnak a növény immunrendszeréhez azáltal, hogy fokozzák a rovarok és betegségek elleni védekezést.
A kannabisz terpének terápiás előnyeit több tudós azonosította, és számos webhelyen, köztük a MOKE weboldalán is beszámoltak róla.
A terpének továbbra is a kannabisznövény legfontosabb vegyületei közé tartoznak, köszönhetően a kannabiszgyógyászatban betöltött jótékony szerepüknek. Megállapították, hogy elősegítik a kannabinoidok felszívódását, fokozzák a kannabiszreceptorok aktivitását, és kölcsönhatásba lépnek a kannabinoid receptorokkal.
Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:
https://orvosikannabisz.com/tamogatas/
A terpének enyhíthetik a kemoterápia által kiváltott neuropátiás fájdalmat