A kendermag haltakarmány a kísérletek alapján ígéretesnek bizonyul
Sustainable Aquaculture Innovation Centre
A kendermag nemcsak az emberek és más állatok táplálékának kiváló forrása, hanem a tenyésztett halak étrendjébe is bekerülhet.
Skóciában a Stirlingi Egyetem kutatói továbbra is vizsgálják a kendermag fenntartható fehérjeforrásként való felhasználását a skót tenyésztett lazac takarmányában.
Tavaly az Egyetem Akvakultúra Intézetének docense, Dr. Monica Betancor sikeres megvalósíthatósági tanulmányt végzett, amelyben azt vizsgálta, hogyan lehet a kendermagot beépíteni a tenyésztett lazac étrendjébe. Kétféle kenderlisztet teszteltek annak megállapítására, hogy hogyan szerepelnek a szója és a halliszt – amelyek a leggyakoribb fehérjeforrások – mellett, és azt találták, hogy a kendermag összehasonlítható táplálkozási profillal rendelkezik.
A következő egy teljes körű projekt, amely azt vizsgálja, hogy a halak hogyan reagálnak hosszabb távon a kender takarmányra, és egy 2 hónapos takarmányértékelést is magában foglal.
„Egy két hónapos takarmánykísérlet elvégzésével azt reméljük, hogy bebizonyítjuk, hogy a kenderfehérje közvetlenül helyettesítheti a szóját az emészthetőség, a táplálkozás és a növekedés szempontjából” – mondta Dr. Betancor. „Amit már láttunk az az, hogy csak pozitív hatással volt az első kísérleteinkben részt vevő lazacokra.”
A projekt további szempontjai a fenntarthatóságot vizsgálják, olyan módszereket azonosítva a kendertermesztők, a takarmánygyártók és a tengeri élelmiszer-termelők számára, hogy mérjék a teljes folyamat szénlábnyomát, és meghatározzák az optimális összetételt, amely a legjobb táplálkozási eredményeket biztosítja.
Az Amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörhivatal (NOAA) szerint az akvakultúra világszerte körülbelül fél tonna vadon élő egész halat fogyaszt egy tonna tenyésztett tengeri élelmiszer előállításához, bár ez a százalék a tenyésztett fajoktól függően változik – beleértve a lazacot is.
A kezdeményezés mögött a Rare Earth Global áll.
„A helyben termesztett, növényi alapú összetevők már most is környezetbarátabbak, mint bármely importált szója vagy halliszt, de a zero waste megközelítésünk azt is biztosítja, hogy a kender növény minden részét maximális értékben használjuk fel” – mondta a Rare Earth Global igazgatója és társalapítója, Suneet Shivaprasad.
A kutatást támogatja még a Fenntartható Akvakultúra Innovációs Központ (SAIC) és a UK Seafood Innovation Fund (SIF); utóbbi 260 000 angol fonttal (1,2 milliárd forint) járult hozzá a támogatáshoz.
Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:
https://orvosikannabisz.com/tamogatas/
A kocák etetése kendermagolajjal javította a malacok zsírsav-profilját