Orvosi kannabisz adagolása: Lehet, hogy a kevesebb több?
Számos orvosi kannabiszt használó beteg túlzottan agresszív megközelítést alkalmaz, amikor a kezelésről van szó. Ha egy szippantás vagy egy kocka (orvosi kannabisszal készült) csokoládé segít egy kicsit, akkor egy teljes dzsoint, vagy egy teljes tábla csokoládé sokkal többet fog segíteni, igaz? Nem egészen. Sok esetben a “több” kannabisz bevitelétől “jobban” betépünk, de ez nem feltétlenül fog egészségesebbé tenni. Valójában a dózis csökkentése növelheti a hatékonyságot.
Dr. Dustin Sulak, a New England-i Dustin Klinikák orvosigazgatója, aki a kollégáival közel 20.000 pácienst kezel orvosi kannabisszal, egy integratív orvostudományi megközelítés részeként, ami az egészség elérését célozza meg, azt találta, hogy sok betege számára előnyösebbek az alacsony adagok – jobb eredményeket érnek el és kevesebb mellékhatásról számolnak be.
“Amikor elkezdtem praktizálni, meglepve tapasztaltam, hogy egyes betegek nagyon alacsony dózisokat használtak (pl. 1 szippantás), míg más betegeknek sokkal nagyobb dózisokra van szükségük(pl. 1 teljes dzsoint vagy egy potens gyógyétel) az optimális előnyök eléréséhez,” jegyzi meg Dr. Sulak. “Idővel kezdtem észrevenni, hogy a kis mennyiségű kannabiszt használó betegeim többsége jobb és fenntarthatóbb eredményeket ért el, mint a nagy dózist használó, hasonló állapotú társaik. Végül rájöttem, hogy a legtöbb embernek van egy úgynevezett “küszöbdózisa” a kannabiszból, aminek a szintje alatt maradva fokozatosan növekvő egészségügyi előnyöket fognak tapasztalni, míg felette elkezd tolerancia kialakulni (más szóval a kívánt hatás eléréséhez egyre nagyobb dózisokra lesz szükség) és a betegek az előnyös hatások csökkenését tapasztalják, több mellékhatás mellett.”
A preklinikai kutatások alátámasztják ezeket a megfigyeléseket, igazolva, hogy kannabinoidok beadása akut és alacsonyabb dózisokban fokozhatja az endokannabinoid rendszer működését, megnövekedett endokannabinoid termelésen[i], kannabinoid receptor expresszión[ii] és kannabinoid receptor affinitáson[iii] keresztül, valamint csökkentheti az endokannabinoid rendszer működését tartós agonizmus mellett (pl. hosszú távú magas dózisok) membrán receptor endoszóma internalizálásán [iv] keresztül. Ez az adagolási jelenség egy kétfázisú dózis-válasz görbeként ismert.
Dr. Sulak sok betegénél levitte a dózist 3-5 mg-os szintre a “szenzitizációs protokolljával”, ami segít az aktuális fogyasztóknak újraindítani az endokannabinoid rendszerüket. Mindössze 6 nappal a protokoll elkezdése után a betegek 90%-a csökkenteni tudja a dózis nagyságát, fokozott terépiás hatások mellett. A páciensei a dózis mértékének átlagosan 56%-os csökkenéséről számolnak be.
“Ez a csökkenés nem csak az előnyöket javítja és a mellékhatásokat redukálja – rengeteg pénzt is megspórol a betegeknek és potenciálisan több kannabiszt tesz elérhetővé a korlátozott hozzáféréssel rendelkezők számára.” – mondja Dr. Sulak.
Dr. Bonni Goldstein, a Canna-Centers orvosigazgatója, amely cégnek mindenfelé vannak rendelői Kaliforniában, hasonló eredményeket figyelt meg saját betegeinél. “Sok betegem használ alacsony dózisokat fájdalomra, hangulat javítására, alvásra és úgy találják, hogy az alacsony adagok az általuk keresett hatásokat hozzák és idővel az endokannabinoid rendszerük javulásának köszönhetően nincs annyi fitokannabinoidra szükségük a kívánt hatás eléréséhez.”
Megfigyeléseit a San Diego-i Kaliforniai Egyetem Kannabisz Kutatóközpontjának egyik tanulmánya is támogatja, amely vaporizált kannabiszt tesztelt neuropátiás fájdalom kezelésére. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a betegek, akik kis dózisú kannabiszt (1.29 % THC) használtak, ugyanakkora fájdalomcsillapítást tapasztaltak, mint azok, akik közepes dózisú kannabiszt (3.53 % THC) használtak.
Miért is lehet ez? A test endokannabinoid rendszerének működése és annak a fitokannabinoidokkal (amelyek a kannabisz növényből származnak) való kölcsönhatása még nem teljesen tisztázott – a kannabisz jogi státusza miatt nehéz tanulmányozni. Dr. Sulak és Dr. Bonni Goldstein azt feltételezik, hogy a fitokannabinoidok kis adagjai fokozzák az endokannabinoid rendszer működését, míg a nagyobb dózisok csökkentik a rendszer működését, a receptorokat kevésbé érzékennyé téve.
“A kannabinoidoknak bimodális hatásaik vannak,” magyarázza Dr. Allan Frankel, a Santa Monica-i Allanphoto Medical Services vezérigazgatója. “Ez nagy általánosságban azt jelenti, hogy az alacsony és magas dózisnak ellentétes hatásai lehetnek.”
A GW Pharmaceuticals, a Sativex – egy spray formájában felírható orvosi kannabisz kivonat – gyártójának tanulmányait hozza fel példaként, amelyek jobb eredményeket mutatnak alacsony vagy közepes dózisok esetén, mint magas adagok mellett. Egy rákos betegek részvételével készült tanulmány azt mutatta ki, hogy az alacsony dózisok (1-4 fújás/nap) statisztikailag szignifikáns csökkenést eredményeztek fájdalom és alvászavar esetén, miközben a magas dózisok (11-16 fújás/nap) nem hoztak jobb eredményeket, sőt sokkal több beteg kilépését okozták a vizsgálatból (22% szemben az alacsony dózist használó csoport 5%-ával.)
A rákos betegeket általában rendkívűl magas kannabisz-dózisokkal kezelik, de Dr. Frankel megkérdőjelezi az effajta megközelítés mögötti bölcsességet.
“Legalább 7 olyan beteget láttam, akik IV. stádiumú rákban szenvedtek és kezdetben reagáltak az RSO adagolásra (Rick Simpson Olaj, amiből gyakran akár 1 grammot is bevesznek naponta) majd új áttétjeik lettek, áttértek alacsony dózisú THC:CBD használatára és az áttétek eltűntek.”
Azt kihangsúlyozza, hogy senki nem tudja, mekkora dózis vagy milyen adagolási rend a legjobb a rák kezelésére.”Valójában” – mondja Dr. Frankel “valószínűleg számos különböző kannabinoid aránynak és dózisnak van bizonyos rákellenes hatása, ami mechanizmusok sokaságán keresztül jelenik meg.” Azt is elmondja, hogy számos betegség esetében, a legrosszabb állapotú páciensei átlagosan 30-40 mg kannabinoid dózist használnak – ami jóval alacsonyabb, mint az RSO ajánlás.
Dr. Sulak figyelmeztet arra, hogy míg általában jobb eredményeket tapasztal alacsony dózisok mellett, azt is megfigyelte, hogy kb. 10%-a a betegeinek csak nagyon magas dózisokra reagál – ami akár 300-500 mg/adag is lehet.
Úgy magyarázza, hogy: “Általánosságban azok a páciensek, akiknek magasabb a stressztűrő képessége és akik fiziológiájukban közelebb állnak az egyensúlyhoz nagyobb valószínűséggel érnek el sikereket alacsony dózisokkal, míg azok akik már régebb óta betegek, néha agresszív adagolást igényelhetnek, hogy a betegség folyamata kontroll alá kerüljön, majd később képesek lesznek arra, hogy alacsony dózisokra váltsanak, miután ők is közelebb kerülnek egy egészséges és egyensúlyi állapothoz.”
Referenciák
[i] Burstein, S, Hunter, S. 1995. “Stimulation of anandamide biosynthesis in N-18TG2 neuroblastoma cells by δ9-tetrahydrocannabinol (THC).” Biochemical pharmacology 49, no. 6: 855-858.
[ii] Cichewicz, D, Haller, V, Welch, S. 2001. “Changes in opioid and cannabinoid receptor protein following short-term combination treatment with Δ9-tetrahydrocannabinol and morphine.” Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 297, no. 1: 121-127.
[iii] Oviedo, A, Glowa, J, Herkenham, M. 1993. “Chronic cannabinoid administration alters cannabinoid receptor binding in rat brain: a quantitative autoradiographic study.” Brain research 616, no. 1: 293-302.
[iv] Hsieh, C, et al. 1999. “Internalization and recycling of the CB1 cannabinoid receptor.” Journal of neurochemistry 73, no. 2: 493-501.
Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:
https://orvosikannabisz.com/tamogatas/