Kannabisz vagy indiai vadkender?
A kender, vagy latinul Cannabis, neve alapján a kétszikűek osztályában a kenderfélék (Cannabaceae) családjának névadó növénynemzetsége.
A kannabisz növénynek négy alfaja ismert:
- Cannabis indica
Pakisztánból és Indiából származtatható. Alacsony, bokros megjelenés, széles levelek. A rövidebb nappalok hatására kezd virágozni. Viszonyleg magasabb CBD és a sativahoz képest alacsonyabb THC-tartalom. - Cannabis sativa
Ázsiából, Amerikából és Afrikából származtatható. Magas, nyúlánk termet: akár 5 méteresre is megnő. Hosszabb virágzás, mely a rövidebb nappalok hatására indul be; magas THC-tartalom. - Cannabis ruderalis
Kis méret, alacsony THC-tartalom. A virágzás a napszakok hosszától függetlenül beindul. - Cannabis spontanea
Vadon növő, akár nemesített (például rostkendernek) akár egy őshonos fajtának az elfajult, elvadult változata, hétköznapibb nevén vadkender, helyesen kivadult kender. A magyarországi vadkenderek nagy része valószínűleg nem ruderalis, hanem az előző század elején nagy területeken termesztett sativák elfajult, elvadult változatai, amik viszont keveredhettek ruderalisszal.
A Cannabis sativa és a Cannabis indica vita: Interjú Dr. Ethan Russo-val
„Vannak biokémiailag különböző kannabisz fajták, ám a laikus irodalomban általánosan alkalmazott sativa/indica megkülönböztetés teljes ostobaság és hiábavaló. Jelenleg semmilyen módon nem lehet meghatározni egy adott kannabisznövény biokémiai tartalmát a magassága, elágazása vagy a levél morfológiája alapján.” – Dr. Ethan Russo
Kutatók szerint tévedtünk az „Indica” és a „Sativa” meghatározásokkal
John McPartland, aki 1969-ben kezdte el gyógynövények kutatását és 1981-ben kezdett bele a kannabinoidok kutatásába, bemutatott egy tanulmányt a Nemzetközi Kannabisz Kutató Társaság (ICRS) 2014-es ülésén, egy új kannabisz nómenklatúrát javasolva.
A modern besorolás nyomában:
A három fő fitokannabinoid (CBG, CBDA és THCA) tartalma alapján, amelyek gyógyászatilag és kereskedelmileg a legperspektivikusabb kannabinoidok, a kannabisznövényeket öt kemotípusba (kemovariáns, vagy kemovar) sorolják.
- Az I. kemotípusú növények magas koncentrációban termelnek ki THCA-t és csak kis mennyiségben CBDA-t (és CBGA-t), ami azt jelenti, hogy a THCA és a CBDA közötti arány jóval 1 felett van (>1,0).
- A II. kemotípusú növények THCA/CBDA aránya közepes (általában 0,5–2,0). Az I. és II. kemotípus egyaránt gyógyszer típusú (drug type) kannabisz.
- A III-as kemotípusú növények magas CBDA-tartalommal és alacsony vagy nagyon alacsony mennyiségű THCA-val rendelkeznek, ami alacsony THCA/CBDA arányt jelent (<1,0).
- A IV. kemotípusú növények fő kannabinoidként CBGA-t tartalmaznak,
- míg az V. kemotípusú növényekben szinte egyáltalán nincs is kannabinoid. Az utóbbi három kemotípus a rost típusú kannabisznak minősül.
Az Ermo fajtanevű kannabisz az V. kemotípusba tartozik, és szinte teljesen mentes a kannabinoidoktól, így kiváló jelölt a vakság biztosítására a placebo kotrollos klinikai vizsgálatok során.
Kannabinoidok és terpének, mint kemotaxonómiai markerek a kannabiszban.
Cannabis: A kultivartól a II. kemovarig – A kannabisz osztályozásának metabolizmusa.
Genomikus és kémiai sokféleség a kannabiszban.
Elemzés: Az Indica és Sativa címkék „rosszul” tükrözik a kannabisznövények közötti eltéréseket
Az orvosi és rekreációs fogyasztók régóta hisznek bizonyos kannabiszkemovariánsok egyedi tulajdonságaiban, annak ellenére, hogy azok kannabinoid profiljukban hasonlóak.
Ez további kutatásokat összpontosított annak feltárására, hogy a mono- és szeszkviterpenoidok hogyan járulnak hozzá farmakológiailag a kannabiszvirág készítmények hatásaihoz.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy tekintettel a növényben való szerény koncentrációjukra, ezek az aromás vegyületek a várakozásokat meghaladó mértékben töltenek be moduláló és terápiás szerepeket a kannabisz társaságában.
A terpenoidok és a kannabinoidok közötti szinergikus kapcsolatok kiemelésre kerülnek számos kiegészítő szerepük miatt a fájdalom, pszichiátriai rendellenességek, rák és számos más területen a terápiás hatékonyság fokozása érdekében.
A kannabisznövény további részei számos egyéb farmakológiai jelentőségű vegyületet biztosítanak, beleértve a triterpenoid friedelint a gyökerekből, a kanniprént a levelekből, a kannabiszint a maghéjból és a kannflavin A-t a magcsírákból.
Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:
https://orvosikannabisz.com/tamogatas/