Egy tanulmány szerint a kannabisz javítja a fibromialgiában szenvedő nők életminőségét

Pain Practice

Egy új tanulmány szerint a kannabisz jelentős hatással lehet a fibromialgiában szenvedő nők életminőségére.

A nemrégiben közzétett tanulmány arra utal, hogy a korai szakaszban elkezdett kannabisz kezelés javíthatja a fibromialgiával diagnosztizált nők életminőségét.

Kimutatták, hogy a kannabisszal végzett kezelés javítja a betegséghez kapcsolódó fizikai és pszichológiai tüneteket, beleértve a fájdalomszintet és az alvás minőségét.

A fibromialgia egy összetett, krónikus állapot, amely számos legyengítő tünetet okozhat, beleértve a fájdalomra való fokozott érzékenységet, az izommerevséget, a tudatzavart, az alvászavarokat és a rossz hangulatot.

Bár bárkinél kialakulhat fibromialgia – jelenleg csaknem 20 emberből egyet érint –, nőknél gyakoribb, mint férfiaknál.

A betegségre nincs gyógymód, és köztudottan nehezen kezelhető, az orvosok gyakran vényköteles gyógyszerekre, például opioidokra és antidepresszánsokra hagyatkoznak a tünetek csillapításában, ahelyett, hogy a kiváltó okot keresnék.

Az orvosi kannabiszhoz való hozzáférés világszerte tapasztalható növekedése óta azonban egyre több beteg számol be arról, hogy a kezelés jótékony hatással van számos tünet esetén. A neves kannabisztudós, Dr. Ethan Russo néhány korai kutatása még azt az elképzelést is felvetette, hogy a fibromialgiát az endokannabinoid rendszer (EKR) hiányos működése okozhatja.

Tavaly az Egyesült Államokban fibromialgiás betegek körében végzett felmérés szerint a résztvevők több mint 70%-a cserélte le a vényköteles gyógyszereket CBD-re.

Fibromialgia betegek gyakran helyettesítik CBD-vel a vényköteles gyógyszereket

Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a kannabisz hatékonyan csillapítja a fájdalmat és elősegíti a jobb alvást, ami alapvető szerepet játszik a betegség kialakulásában.

A legújabb tanulmány az Egészségügyi Világszervezet Életminőség Bref kérdőívét (WhoQoL-bref) használta, hogy megvizsgálja a kannabisz hatását az életminőségre 30, kezelésre rezisztens fibromyalgiában szenvedő, 18-70 éves nőnél.

30 napos kezelés után a nők jelentős javulást jelentettek általános életminőségük, általános egészségi állapotuk, fizikai és pszichológiai egészségük szempontjából.

A kutatás szerint anyagi forrásaikat és otthoni környezetüket nem befolyásolta a kannabisszal végzett kezelés.

Az eredmények részleseten: A nők átlagéletkora 46 év (±5) volt, rossz általános életminőséggel (1,47 ± 0,63), rossz általános egészségi állapottal (1,47 ± 0,78), fájdalommal és rossz közérzettel, valamint gyógyszerfüggőséggel (3,77 ± 1,3 és 3,07 ± 1,74), rendre) a kannabisszal végzett beavatkozás előtt. A 30 napos kannabisszal végzett kezelés jelentős javulást mutatott az általános életminőségben (1,97 pont, p < 0,01), az általános egészségi állapotban (1,83, p < 0,01), a fizikai egészségben (1,5, p < 0,01) és a pszichológiai területen (1,3, p < 0,01).

A szerzők következtetése szerint: „Az eredmények arra utalnak, hogy a kannabisz potenciálisan jelentős szerepet játszik a kezelésre rezisztens fibromialgiás nők körében. A kannabisszal végzett kezelés a korai szakaszban rövid távú jótékony hatással lehet az életminőségre, a fájdalomra, az alvásra, a fizikai és pszichológiai területekre gyakorolt ​​hatással.”

„További tanulmányok szükségesek ennek a lehetőségnek és hosszú távú jótékony hatásának megértésére.”

Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:

https://orvosikannabisz.com/tamogatas/

A kannabisz hatékonyan kezeli a fibromialgiát, emellett csökkenti a betegek gyógyszer és opioid szükségleteit

Kutatás:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36333278/