Az orvosi kannabisz legalizálása csökkentette a fájdalombetegek opioidhasználatát

Egy új tanulmány, amit az után végeztek, hogy Utah államban legalizálták az orvosi kannabisz használatát, azt mutatja, hogy a legális kannabisz elérhetősége csökkentette a krónikus fájdalomtól szenvedő betegek vényköteles opioidhasználatát, és hozzájárult a túladagolás miatti halálozások számának csökkenéséhez is.

„Az orvosi kannabisz 2018-as legalizálása óta észrevehetően csökkent a vényköteles opioidokkal összefüggő halálesetek száma az államban” – áll a jelentésben. „Ez az elmozdulás arra utal, hogy a kannabisz terápiás alternatívaként való bevezetése hozzájárulhatott az opioidhasználat csökkenéséhez a fájdalomcsillapításra vágyó betegek körében.”

A Utah-i Medical Cannabis Policy Advisory Board tagjai a múlt héten hallottak egy előadást a kutatásról, amelyet a Management Science Associates (MSA) elemző cég készített. Összességében a tanulmány eredményei azt mutatják, hogy „a kannabisznak jelentős szerepe van a fájdalomcsillapításban és az opioidhasználat visszaszorításában” – áll a közleményben.

„Mivel az orvosi közösség továbbra is biztonságosabb fájdalomcsillapítási lehetőségeket keres” – zárja a jelentés –, „a kannabisz a kezelési stratégiák kulcsfontosságú összetevőjévé válhat, különösen a krónikus fájdalomban szenvedő betegek esetében”.

A kannabisz adományozása segíthet megfékezni a kábítószer-túladagolási válságot

„Ezek az eredmények alátámasztják azt a hipotézist, hogy a kannabisz jelentősen csökkentheti az opioidhasználatot a krónikus fájdalomban szenvedő betegek körében” – teszi hozzá. „Ez kulcsfontosságú, mivel potenciális utat kínál az opioid-függőség leküzdésére, kevésbé addiktív alternatívát kínálva a krónikus fájdalom kezelésére, kevesebb mellékhatással.”

Az eredmények megerősítik a vállalat Minnesotában végzett hasonló vizsgálatának eredményeit, és emellett „összehangolnak a korábbi irodalommal, amely azt jelzi, hogy az orvosi kannabisz hatékony kiegészítő terápiaként szolgálhat a krónikus fájdalom kezelésére, ami az opioidhasználat jelentős csökkenéséhez vezet.”

A tanácsadó testület ülésén bemutatott új MSA-tanulmány 186 fájdalomban szenvedő beteget értékelt, megvizsgálta a kannabisz-gyógyszertárak tranzakcióit, és összevetette ezeket az adatokat az orvosi feljegyzésekkel.

A betegek között nagyjából egyenlő arányban oszlottak meg nők (54 százalék) és férfiak (45 százalék), és túlnyomórészt fehérek voltak (87 százalék). Az életkor 23 és 89 év között volt, az átlagéletkor 49 év. Gyakorlatilag mindenki (98,9 százalék) Utah-ból származott, kis számban Oregonból és Új-Mexikóból.

Az orvosi kannabisz használta az opioidok, az alkohol és a dohány csökkent fogyasztásával hozható összefüggésbe

A tanulmány szerint a betegek több mint fele (57 százalék) szenvedett krónikus mozgásszervi fájdalomtól, míg 19 százalékuk krónikus zsigeri fájdalomtól, 13 százalékuk krónikus fejfájástól és orofaciális fájdalomtól, 4 százalékuk krónikus primer, 3 százalékuk krónikus neuropátiás és 2 százalékuk szenvedett krónikus poszttraumás és műtét utáni fájdalomtól.

10 betegből több mint 8 (84,4 százalék) csökkentette az opioidok fogyasztását, morfium-milligramm-ekvivalensben (MME) mérve.

„Konkrétan 53,1%-os csökkenés történt” – áll az MSA jelentésében. „Az átlagos MME/hónap a kannabiszhasználat előtti időszakban 3832 MMD/hónap volt, a kannabisz használatának megkezdése után pedig 1798 MME/hónap átlagot figyeltünk meg.”

Míg sok beteg egynél több fájdalomtípusról számolt be, az eredmények azt mutatták, hogy a legtöbbjük, aki csökkentette a vényköteles opioidokat a kannabiszhasználat során, krónikus mozgásszervi fájdalomtól szenvedett. Eközben az opioidok mennyisége a krónikus neuropátiás fájdalomban szenvedők körében csökkent a legmeredekebben.

Az év elején közzétett külön kutatás azt találta, hogy a krónikus mozgásszervi fájdalomban szenvedő betegek több mint fele (57 százaléka) azt mondta, hogy a kannabisz hatékonyabb volt, mint más fájdalomcsillapító gyógyszerek, míg 40 százalékuk arról számolt be, hogy csökkentette más fájdalomcsillapítók használatát, mióta elkezdte használni a kannabiszt.

A jelentés szerint azok az emberek, akik dohányoztak a kannabiszhasználat megkezdése előtt, az opioidfogyasztás növekedését tapasztalták a kannabisz használatának megkezdése után.

A legtöbb beteg és egészségügyi dolgozó arról számolt be, hogy a kannabisz csökkenti az opioidhasználatot

Annak ellenére, hogy az új bizonyítékok arra utalnak, hogy Utahban az orvosi kannabisz legalizálását követően csökkent az opioidfogyasztás és a túladagolásos halálozások száma, az új tanulmány szerint további kutatásokra van szükség.

„Eredményeink arra utalnak, hogy bár vannak bizonyítékok, amelyek alátámasztják a kannabisz hatékonyságát az opioidhasználat csökkentésében, nagyobb tanulmányokra van szükség ezeknek az eredményeknek a megerősítéséhez és a kannabiszkezelési protokollok finomításához” – írták a szerzők. Azt javasolták, hogy a jövőbeni tanulmányok nagyobb és változatosabb populációkra, valamint a kannabinoidok meghatározott dózisaira összpontosítsanak.

Az új tanulmány egy sor olyan kutatást egészít ki, amely azt mutatja, hogy a kannabiszreformok és az orvosi kannabiszhoz való hozzáférés segíthet csökkenteni az opioidok fogyasztását és felírását.

A korábban egy krónikus fájdalommal és mentális egészségügyi problémákkal küzdő betegek számára felírt orvosi kannabiszról szóló, egy éven át tartó tanulmány összefüggést talált a kannabiszhasználat és a tünetek javulása között, a legtöbb mellékhatás a szájszárazságra és az álmosságra korlátozódott.

Az orvosi kannabisz javítja a krónikus fájdalmat és a mentális egészséget, miközben csökkenti a vényköteles gyógyszerhasználatot

„Azt találtuk, hogy az orvosi kannabisz használata csökkent fájdalommal járt az első 6 hónapban, és 12 hónap után javult a mentális jóllét” – írták az ausztráliai Melbourne Egyetem szerzői. „A betegek nem csak kevesebb fájdalomról számoltak be, hanem azt is tapasztalták, hogy a csökkent a fájdalom okozta interferencia a napi működésükben. Ezenkívül a fájdalomcsillapítók csökkentett használatáról számoltak be, és nagy részük úgy érezte, hogy a fájdalom tünetei jelentősen javultak, ami tükröződik a fájdalom súlyosságában bekövetkezett változásokban is.”

A tanulmány eredményei azt mutatták, hogy a megfigyelt előnyök legalább egy része elhalványulni látszott a 12 hónapos vizsgálati időszak előrehaladtával, azonban ez arra utal, hogy a kannabisz fájdalomcsillapító hatása nem biztos, hogy örökké tart.

A kannabiszról és a krónikus idegfájdalomról szóló kutatások másik áttekintése arra a következtetésre jutott, hogy a kannabinoidokkal végzett kezelés „jelentős enyhülést jelent a krónikus fájdalom ellen”, „minimális vagy semmilyen mellékhatással” – ez potenciálisan „sorsfordító alternatívát” biztosít a betegeknek a hagyományos gyógyszerekkel szemben.

Ennek a munkának a szerzői több ezer kutatást vettek figyelembe az áttekintéshez, végül elemzésükbe öt, 2000 és 2024 között publikált, placebo-kontrollos randomizált kontrollvizsgálatot is bevontak. Azt találták, hogy a kannabinoidokkal végzett kezelés lényegesen több fájdalomcsillapítást nyújtott, mint a placebo.

Klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a kannabisz javítja a fájdalomszindrómás betegek tüneteit

Az Amerikai Orvosi Szövetség múlt hónapban közzétett kutatása például azt találta, hogy a krónikus fájdalomban szenvedők 71 százaléka és az orvosok 59 százaléka támogatja az orvosi kannabisz nemzeti legalizálását. A tanulmányban 1661 krónikus fájdalommal teli beteget és 1000 orvost kérdeztek meg. Ezt részben a National Institute on Drug Abuse (NIDA) finanszírozta.

Egy másik, a múlt hónapban közzétett tanulmány megállapította, hogy a három hónapig orvosi kannabiszt használó betegek számos egészséggel kapcsolatos életminőségi mutatója javult, beleértve a fizikai működést, a testi fájdalmat, a szociális működést, a fáradtságot és az általános egészségi állapotot.

Egy idén nyáron közzétett tanulmány kimutatta, hogy a krónikus mozgásszervi fájdalomban szenvedő betegek több mint fele (57 százaléka) azt mondta, hogy a kannabisz hatékonyabb, mint más fájdalomcsillapító gyógyszerek, míg 40 százalékuk arról számolt be, hogy csökkent más fájdalomcsillapítók használatát, mióta elkezdte a kannabisz használatát.

Egy másik, az Amerikai Orvosi Szövetség által tavaly közzétett tanulmány megállapította, hogy az orvosi kannabisz használata „jelentős javulással” járt az olyan krónikus betegségekben szenvedők életminőségében, mint a fájdalom és az álmatlanság – és ezek a hatások „nagyrészt fennmaradtak” az idő múlásával.

Az orvosi kannabisz „minimális vagy semmilyen mellékhatással” csökkenti a krónikus idegfájdalmat

Egy másik, 23 500 új-zélandi ember bevonásával végzett idei tanulmány kimutatta, hogy sokak számára a kannabisz kevésbé veszélyes helyettesítő lehet más kábítószerekkel szemben, lehetővé téve az emberek számára, hogy csökkentsék az olyan szerek fogyasztását mint az alkohol, a metamfetamin és az olyan opioidokét mint például a morfium.

Egy kutatás nemrégiben azt is kimutatta, hogy a kannabisz valószínűleg hatékony eszköz az opioidhasználati zavar okozta károk csökkentésében.

„Az irodalom áttekintése alapján ésszerű arra a következtetésre jutni, hogy a kannabisznak van némi hatékonysága az opioid fenntartó kezelésben, valamint más terápiás felhasználási módokban” – áll a cikkben. Az opioid-túladagolás és a kannabisz legalizálása miatti lakossági aggodalmak fényében hozzátette: „kimondottan fennáll annak a lehetősége, hogy a kannabisz ártalomcsökkentő modellekben történő terápiás használata növekedni fog”.

Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:

https://orvosikannabisz.com/tamogatas/

Kannabisz az opioid- és stimuláns-függőség kezelésére