Kannabisz az opioid- és stimuláns-függőség kezelésére

Harm Reduction Journal

„Nagyjából minden ugyanaz, kivéve, ha az elmém velem van”: a kannabisszal történő helyettesítés vizsgálata egy opioid- vagy stimuláns-függőségből való korai felépülésben lévő felnőtt mintán

A függőségből való felépülést gyakran az absztinenciával azonosítják. Egyesek azonban, akik megoldást találnak a függőségre, továbbra is használnak szereket, beleértve helyettesítőket (vagyis az egyik anyag megnövekedett használata egy másik megszüntetése/csökkentése után).

A helyettesítésnek külön szerepe lehet a korai felépülés során (≤ 1 év), mivel ezt az időszakot drámai változások és alkalmazkodás jellemzi. A kannabisz az egyik leggyakrabban használt anyag, és egyre több amerikai államban legális orvosi és rekreációs használatra.

Következésképpen a kannabisz egyre hozzáférhetőbb helyettesítője az olyan anyagoknak, mint a fentanil, a heroin, a kokain és a metamfetamin, amelyek magasabb kockázati profillal rendelkeznek, például az elvonás, a túladagolás és a bebörtönzés tekintetében.

Ebben az interjú sorozatban tizennégy résztvevő számolt be arról, hogy megoldást talált elsődleges opioid- vagy stimuláns-függőségére, és ezt követően növelte kannabiszhasználatát az elmúlt 12 hónapban. A kutatás megalapozott elmélet segítségével feltárta a kannabiszhasználattal kapcsolatos tapasztalataikat a korai felépülés során.

A végső mintában nyolc férfi és hat nő szerepelt, életkoruk 20 és 50 év között volt. Három résztvevő talált megoldást a metamfetamin-függőségre, a maradék 11-en pedig az opioidfüggőségre. A résztvevők kifejtették, hogy a kannabisz kevésbé káros profilja miatt vonzó, pl. nincs kockázat a túladagolás miatt, biztonságos az ellátás, kevés a mellékhatás.

A résztvevők kannabiszhasználatának elsődleges motivációja közé tartozott a pszichiátriai tünetek, az elvonás/sóvárgás és az unalom enyhítése volt. Míg a kannabisz hatékony volt e célok elérésében, a résztvevők néhány negatív mellékhatásról is beszámoltak (pl. csökkent produktivitás, szociális szorongás). Valamennyi résztvevő leírta a gyógyulás tipikus előnyeit (pl. jobb énkép, jobb kapcsolatok), miközben folytatta a kannabisz használatát.

A kannabiszhasználat előnyös lehet egyes felnőttek számára, akik csökkentik opioid- vagy stimuláns-használatukat, különösen a korai felépülés során. A függőség területén az absztinenciára való összpontosítás korlátozza a nem absztinens gyógyulásról szóló ismereteinket.

Longitudinális vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megértsük a helyettesítés természetét és annak a gyógyulásra gyakorolt hatását az idő múlásával.

Az opioidfüggő alanyok szerint a kannabisz kezeli a sóvárgást és az elvonási tüneteket

Más drogok helyettesítése kannabisszal

Minden résztvevő arról számolt be, hogy a kannabisz segített elkerülni az opioidok vagy stimulánsok használatát. Ezt a helyettesítést legalább három formában írták le: 1) megbirkózni egy másik kábítószer utáni sóvárgással, b) utánozni egy másik drog hatását, és c) helyettesíteni más droghasználat rituális jellemzőit.

Russell kifejtette, hogy a kannabisz nem akadályozta meg a sóvárgást, de tompította annak intenzitását:

„[A sóvárgások] nem múltak el teljesen, de elviselhetőek lettek, és meg tudok velük birkózni… [Az opioidok használata] egyszerűen nem hangzik túl jó ötletnek. Most inkább vágynak tűnik, mint szükséglet. Olyan érzés, hogy jó lenne, ha lenne cuccom, de most nincs igazán kedvem hozzá. Ahelyett az érzés helyett, hogy el kell mennem cuccért.”

Omarnak volt egy hasonló tapasztalata: „Igen, nagyjából naponta voltak [sóvárgásaim], majd miután kannabiszt [használok], valami optimista érzésem támad, hogy: ‘Ó, igazából nincs szükségem az opioidokra’.” A kannabisz kellőképpen javította a hangulatát ahhoz, hogy át tudja értékelni az opioidok iránti sóvárgását.

Amikor Jimmy vágyat érzett a metamfetamin után, és inkább kannabiszt használt, a sóvárgása teljesen elmúlt: „Jó a sóvárgás csillapítására. Nem gondolok rá, őszintén, a betépés után nem gondolok a speedre. Ez egy nagy dolog. Nem gondolok arra, hogy ‘Istenem, most tényleg be kellene lőnöm magam’.” Rendszertelen kannabiszhasználata miatt élesebben tapasztalta a bódító hatását, ami valószínűleg átsegítette a kezdeti sóvárgáson.

Jessica gyakran használt kannabiszt, és úgy érezte, hogy megakadályozza az opioid utáni sóvárgást: „Nagyjából eltüntette [az opioidok utáni sóvárgást], mert betéptem [a kannabisztól], és nyugodt lettem. Éhes leszek és tudok aludni. És amíg megtehetem ezeket a dolgokat, jól vagyok.”

A kannabisz fizikai hatásai utánozták az opioidok kívánt hatásait (pl. relaxáció, álmosság), így csökkentve az opioidok használatának szükségességét.

A kannabisz segíthet csökkenteni az egyéb stimulánsoktól való függést

Jessicához hasonlóan Terry is helyettesítőként írta le a kannabiszt: „A kannabisz érzés többnyire lassító érzés, mint a benzo, a heroin és egyebek. Alapvetően átvette a többi drog helyét. Olyan, mint egy helyettesítő.” A kannabisz elég jól kielégítette vágyát az opioidok és a benzodiazepinek hatásai iránt, így elkerülhette ezen anyagok használatát.

A kannabisz végső módja annak, hogy a résztvevők elkerüljék elsődleges szerük fogyasztását, a viselkedési rituálék révén.

Ava úgy gondolta, hogy a kannabiszhasználat ritualizálása ugyanazokat a célokat szolgálta, mint az opioidhasználata:

„Azt mondanám, hogy segített [a felépülésemben]. Mert ez valami olyasmi volt, amit még mindig ritualizálhattam, ami olyan volt, mintha az opiáthasználatom nagy részét mondtam volna. Szóval, ez valami olyasmi volt, amiben még mindig találtam egy rituálét, ami nagyon megnyugtató számomra.”

Az opioidokkal kapcsolatos szertartások kannabisz-rituálékkal való helyettesítése csökkentette a használat iránti vágyát.

Simon a kannabiszhasználatot is ritualizálta. Általában opioidokat használt az esti műszak előtt és után, amelyeket két „trigger pontok” azonosított: [Munka után kannabiszt vásároltam] megkönnyítette a dolgot. Mert már létezett az a koncepció, hogy beszerzek valamit éjszaka, ami szerintem valahol a kábítószer-függőség egy része… csakúgy, mint a körülötte lévő rituálé… mint a pénz cseréje árukra és szolgáltatásokra. Az a kis majomrésze az agyamnak azt mondta: ‘Király. Elégedettek vagyunk’.”

Simon úgy vélte, hogy a kábítószerrel kapcsolatos magatartások némelyikének folytatása (például munka utáni beszerzés, jutalomként való használat a nap végén) segített elkerülni az opioidok használatát.

Az orvosi kannabisz használta az opioidok, az alkohol és a dohány csökkent fogyasztásával hozható összefüggésbe

A felépülés előnyei a kannabisz használata közben

A pszichiátriai állapotokkal és a folyamatos szerhasználattal kapcsolatos állandó kihívások ellenére minden résztvevő jelentős javulásról számolt be, miután megoldotta elsődleges függőségét és növelte kannabiszhasználatát. Sokuknak jobb, őszintébb kapcsolatuk lett a családjukkal.

Ava azt mondta, hogy: „képes voltam önmagam lenni a családom és a barátaim előtt, mert már nem titkolok semmit.” Mielőtt megoldotta volna függőségét, Ava eltitkolta opioidhasználatát. A családja azonban együtt használt kannabiszt, és most már csatlakozhat hozzájuk anélkül, hogy más szerhasználatát kellene titkolnia.

Más esetekben a résztvevők nem írták le, hogy családjukkal együtt használták a kannabiszt, de javult a kapcsolatuk a családdal, mert kevésbé voltak sérültek. Terry boldog volt, hogy több időt tölthet a családjával: „És ők is többet akarnak velem kapcsolatba lépni, mert nem vagyok bekészülve.”

Ian egy hasonló élményt osztott meg: „Közelebb kerültem anyámhoz. És az anyósomhoz. Szóval ez jó.” A családi intimitás erősödése csak az egyik előnye volt a felépülésüknek, még kannabiszhasználat közben is.

Kelly továbbra is küzdött mentális egészségével és mérsékelte alkoholfogyasztásával. Ennek ellenére megkönnyebbült, amikor megszabadult a metamfetamin okozta deprivációtól és pszichózistól: „Minden a régi, kivéve, hogy a tudatomnál vagyok.”

Az opioid- és stimuláns-használat következményeitől való enyhülést a résztvevők következetesen úgy írták le, mint ami jelentős hatással volt a résztvevők felépülésére.

Kathryn összefoglalta fejlődést az elmúlt néhány hónapban, többet érintve a fent elhangzott témák közül:

„Reggel felébredek, és kiengedem a kutyámat, megetetni az állataimat, meg olyan dolgokat csinálok, amiket korábban nem tudtam megtenni, mert állandóan beteg voltam… Elolvastam három olyan könyvet, az elmúlt években egyetlen könyvet sem olvastam. Barátokat szereztem, ami korábban nem volt. Felveszem a telefonom. Kevesebbet veszekszem a férjemmel, mert nem próbálok kisurranni és belőni magam. Sok jó dolog, sok apróság. Végre kaptam gyógyszert depresszióra, mert elmentem az orvoshoz.”

Egyesek számára a kannabiszhasználat közvetlenül összekapcsolódott a gyógyulási tapasztalatokkal (például Ava a családjával töltött időt, ami kannabiszhasználattal járt). A legtöbb esetben azonban a kannabiszhasználat közvetett módon segítette a résztvevők felépülését.

Kifejtették, hogy a kannabiszhasználat segített nekik csökkenteni vagy megszüntetni az elsődleges szerhasználatukat, és elviselni a szerhasználat nélküli élményeket a helyettesítéssel, az érzelmi önszabályozással és az unalom elkerülése révén; ez a megszüntetés vagy csökkentés elősegítette számtalan pozitív eredményüket. 

Következtetés: Ez a tanulmány azonosította a résztvevők indítékait, tapasztalatait és gondolatait a kannabiszhasználattal kapcsolatban az elsődleges opioid- vagy stimuláns-függőség megszüntetése után. A résztvevők bemutatták a kannabisz számos funkcionális szerepét. Felmérték a kannabiszhasználat kockázatait korábbi opioid- és metamfetaminhasználatuk kockázataihoz képest, és ésszerűen arra a következtetésre jutottak, hogy a kannabisszal történő helyettesítés lényegesen kevésbé káros, és elősegítette a gyógyulásuk előrehaladását.

Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:

https://orvosikannabisz.com/tamogatas/

Új kutatások alapján a CBD segíthet az opioidfüggőség leküzdésében

Kutatás:
https://harmreductionjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12954-024-01002-0