A kender kivonat védi a méheket a növényvédőszerek által okozott mérgezéstől
iScience
Az eredeti cikk az Analytical Cannabis oldalán jelent meg. Írta: Alexander Beadle, Tudományos író, @alexbeadlesci
Alexander Beadle 2017 óta szabadúszó tudományos íróként dolgozik, és 2018 óta dolgozik az Analytical Cannabis-nál, ahol a kannabisz iparral kapcsolatos témákat dolgozza fel. A Technology Networks című testvérkiadványuknak is dolgozik, valamint mások mellett a Prohibition Partners kannabiszipari tanácsadó cégnek. Alexander MChem fokozatot szerzett kémiából a St Andrews Egyetemen, ahol egy Kémiai Purdie Ösztöndíjat nyert, és kutatásokat végzett a zeolit kristály növekedési mechanizmusai és az egy-molekulás tranzisztorok működése terén.
A lengyelországi Maria Curie-Skłodowska Egyetem kutatói szerint egy kenderből készült kivonat segíthet abban, hogy a méhek túléljék a növényvédőszerek által okozott mérgezést.
A korábbi tanulmányoktól inspirálva, melyek a kannabinoidokat, például a CBD-t az emberekben kifejtett kedvező neurológiai hatásokhoz kapcsolták, az egyetem Immunobiológiai Karának Aneta Ptaszyńska által vezetett Méhkutató Csoport arra volt kíváncsi, hogy ez az idegsejtekre kifejtett védőhatás vajon fennáll-e a mézelő méhekre is.
A csoport találmánya jelentős áttörést hozhat a méhek megóvásában, ami ugyanakkor kedvező hatású lenne sok olyan ökoszisztémára, mely a méhektől mint beporzóktól függ.
A mérgezett méhek élettartamát megnöveli a kender kivonat
Ebben a projektben a Maria Curie-Skłodowska Egyetem kutatói kb. 5000 méhen vizsgálták kender kivonatok lehetséges védőhatásait neonikotinoid növényvédőszerekkel szemben.
Ezek a neonikotinoidok világszerte nagyon elterjedt növényvédőszerek, főleg a rovarok idegrendszerének károsítása útján hatnak, de az utóbbi időkben végzett kutatások azt is kimutatták, hogy a méheket fogékonyabbá teszik az élősködőkre és vírusokra. Így alakul ki például a nozéma, a Nosema apis gomba által okozott betegség, mely a méhcsaládok összeomlásának egyik okozója.
„A méhek pusztulnak, mert a növényvédőszerek használata miatt alultápláltak és legyengültek, aztán különféle betegségeknek esnek áldozatul” – mondta Ptaszyńska a First News-nak. „Az egyik ilyen betegség a nozéma. Megtámadja az emésztőrendszert, gyengeséget és cahexiát (izomveszteséget) okoz. A méhek nem tudják megemészteni és felszívni a tápanyagokat, és egyszerűen elhullanak.”
„Egyes kutatási jelentések szerint a kender kivonat védi az emberi idegsejteket, mi pedig azt vizsgájuk, hogy ugyanígy van-e a méheknél” – mondta Ptaszyńska.
A kutatócsoport azt találta, hogy a neonikotinoid növényvédőszer és kender kivonat hatásának is kitett méhek nemcsak hogy tovább élnek, mint a csak növényvédőszereknek kitettek, hanem ugyanannyi ideig élnek, mint azok, amelyek egyáltalán nem érintkeztek növényvédőszerrel.
Az eredmények megerősítésére további vizsgálatokat terveznek, de a kutatók bíznak abban, hogy az ilyen kender kivonatok komoly áttörést jelenthetnek a méhek megóvásában. Találmányuk kereskedelmi értékesítése céljából a kutatók hasonló vizsgálatokat akarnak végezni vadméhekre különböző préris területeken. A csoport már bejegyeztetett egy szabadalmi bejelentést ezekre a kivonatokra.
Növényvédőszerek és az egészséges méhpopuláció jelentősége
A növényvédő és rovarirtó szereket direkt a rovarok irtására tervezik, így nem meglepő, hogy ezek a vegyi anyagok károsítják, sőt, meg is ölhetik az ilyen szerrel kezelt növényekre szálló méheket.
De az, hogy ezek a pusztulások bizonyos mértékig várhatók, nem jelenti azt, hogy a mértékük ne adna aggodalomra okot; 2019-ben a növényvédőszerek szabályozásának visszavonása Brazíliában félmilliárd méh elpusztulásához vezetett – ezeket kora tavasszal hatalmas halmokban elhullottan találták meg. Hasonló aggályok hangzottak el annak idején a növényvédőszerek szabályozásának megváltoztatásával kapcsolatban az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is.
Nem szabad alábecsülni a méhek szerepét a globális ökoszisztémában. Minden nagyarányú pusztulás, így az is, ami a káros növényvédőszerek növekvő használata folytán fenyeget, sokkal nagyobb kárt okozhat annál, hogy néhány virággal kevesebb lesz a Földön; a mézelő méhek a világon az összes beporzásnak nagyjából 80%-át végzik el, és a top 100 emberi táplálékul szolgáló növénynek (melyek a világ összes tápanyagának körülbelül 90 %-át teszik ki) a legfontosabb beporzói a méhek.
Fordította: Bálint Irén
Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:
https://orvosikannabisz.com/tamogatas/