Amerikai kutatók kendercellulózt fejlesztenek pelenkákhoz és egyéb nedvszívó termékekhez

A Purdue Egyetem kutatói azt mondják, hogy ipari kenderből kivont cellulózt használnak olyan biológiailag lebomló szuperabszorbens anyagok kifejlesztésére, amelyek kevésbé szennyezőek, mint az eldobható pelenkákban, női higiéniai termékekben, mezőgazdasági vízvisszatartókban és egyéb alkalmazásokban használtak.

Ez a bejegyzés (https://hemptoday.net/u-s-researchers-developing-hemp-cellulose-for-diapers-other-absorbent-products/) eredetileg a HempToday oldalán jelent meg.

Senay Simsek, az egyetem Élelmiszertudományi Tanszékének vezetője szerint a hagyományos, nem megújuló, biológiailag nem lebomló, kőolaj alapú abszorbensek széles körben elterjedt használata környezeti problémákat idézett elő, amelyeket tovább súlyosbít az előállításukhoz szükséges jelentős energiaszükséglet.

„A kenderszár belső fás magjában található kenderpozdorja magas cellulóztartalma és alacsony lignintartalma miatt kiváló nedvszívó képességgel rendelkezik. Ez kiváló alternatívává teszi a szuperabszorbens alkalmazásokhoz” – mondta Simsek.

Egyedülálló molekulaszerkezet

Simsek szerint a kenderrostokból kivont cellulóz ideális a nagy nedvszívó képességet igénylő termékekhez, mert molekuláris szerkezete módosítható a vízmegtartó képesség fokozása érdekében. A kenderháncsrostok, a kender növényi szárának külső magjában lévő szálas rostok, bár kevésbé nedvszívóak, erőt és tartósságot biztosítanak – tette hozzá.

Simsek elmondta, hogy a kenderből kinyert cellulóz finomítására szolgáló eljárás egy gondosan megtervezett kezelést alkalmaz, amely először lebontja az anyag természetes szerkezetét, növelve annak felületét és porozitását, például „egy kompakt szivacsot nyitottabbá, bolyhosabbá alakít”.

„Technológiánk egyedisége a sokoldalúságában rejlik, így kiválóan hangolható a szuperabszorbens anyagok különféle alkalmazási területeire a különböző iparágakban” – mondta Simsek.

A kenderrost minden szempontból jobb, mint a farost

Egyéb felhasználások

Simsek szerint a pelenkák és a higiéniai termékek mellett a Purdue által kifejlesztett kenderanyag olyan adalékanyagokban is használható, amelyek segítik a talaj vízvisszatartását, fenntartható alternatívát kínálva a hagyományos szuperabszorbensekkel szemben, amelyek károsíthatják a talajt és késleltetik a növények növekedését. „Megközelítésünk megőrzi a vizet és támogatja az ökoszisztémát azáltal, hogy biológiailag lebomló megoldást kínál, amely zökkenőmentesen integrálódik a természetes körforgásba” – mondta.

A kenderalapú abszorbensek a különféle iparágakban használt bioszenzorokhoz is alkalmazhatók, például glükózcsíkoknál és terhességi teszteknél – mondta Simsek. „A sokoldalúság az anyag azon képességéből fakad, hogy dinamikusan reagál a környezeti változásokra. Ez a tulajdonság elengedhetetlen az időszerű és pontos bioérzékeléshez” – mondta.

Környezeti kihívás

A Világgazdasági Fórum szerint 2023 augusztusában a használt, biológiailag nem lebomló, eldobható pelenkákból származó hulladék önmagában is hatással van a bolygó egészségére, percenként több mint 300 000 eldobható pelenkát égetnek el vagy visznek a szeméttelepekre, és évente több milliárd menstruációs betétet és tampont dobnak ki csak az Egyesült Államokban.

A környezetvédelmi szempontok mellett a kőolaj alapú abszorbensek gyártása a korlátozott erőforrások kimerüléséhez vezet, és a termékek elérhetősége az olajárak ingadozásához és a geopolitikai feszültségekhez kapcsolható – mondta Simsek.

Egy kendercellulóz gyár vécépapír, törlőkendők, babatörlők előállításához vásárolt meg egy papírgyárat

Piaci lehetőségek

Simsek elmondta, hogy a szuperabszorbens anyagok piacra kerülésének következő lépése a technológia ipari szintre emelése.

„Ez a fejlődési szakasz nemcsak folyamatunk finomítása szempontjából létfontosságú, hanem innovációnk gyakorlati alkalmazásának bemutatásához is a mezőgazdaságban és az élelmiszer-csomagolásban, olyan területeken, ahol sürgősen szükség van fenntartható megoldásokra” – mondta.

Az ilyen anyagokban rejlő lehetőségek hatalmasak. A globális eldobható pelenkák piacát 2023-ban körülbelül 80-90 milliárd dollárra becsülték, míg a női higiéniai termékek piaca, beleértve a tamponokat, egészségügyi betéteket és betéteket, az előrejelzések szerint 2025-re eléri az 50-55 milliárd dollárt. A cukorbetegek által használt bioszenzoros glükózcsíkok és az otthoni terhességi tesztek a becslések szerint tavaly világszerte 20-25 milliárd dollárra rúgtak.

A mezőgazdasági vízvisszatartó piac egy viszonylag kisebb szegmens, becslések szerint körülbelül 500 millió-1 milliárd dollár, de a vízhiány miatti növekvő aggodalmak és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok növekvő elterjedése miatt a piac várhatóan jelentős növekedést fog tapasztalni az elkövetkező években.

Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:

https://orvosikannabisz.com/tamogatas/

A kender ruházat piaca 2032-re elérheti a 23 milliárd dollárt

Forrás:
https://hemptoday.net/u-s-researchers-developing-hemp-cellulose-for-diapers-other-absorbent-products/