A kender termesztése javítja a bor és a talaj minőségét

Új-zélandi kutatások szerint a kenderrel együtt ültetett szőlőből készült bor jobb minőségű, a kendernövények jelenléte pedig javította a szőlő talaját.

Kristy Harkness és Dr. Mark Krasnow szőlőtermesztő kutatók által végzett hároméves tanulmány kimutatta, hogy a kender életképes takarónövény az új-zélandi szőlőültetvények számára, mivel csökkenti a talaj tömörödését, és szerves anyagokat ad a talajhoz.

A kender egy potenciális második bevételi forrást is kínál a boripart kiszolgáló termelők számára, és a szőlő előtt szüretelhető – állapítja meg a kutatás.

A többi társtermés meghiúsult

A Marlborough borvidéken végzett vizsgálat kimutatta, hogy a kender öntözés nélkül gyökerezett meg a Sauvignon Blanc szőlőültetvényeken, ahol más takarónövények nem növekedtek. A Marlborough borvidék Új-Zéland déli szigetének északi részén található.

„Ez lehetővé tette a kender számára, hogy a szezonban tovább növekedjen és megkösse a szenet” – javasolja a tanulmány, hozzátéve, hogy a kendernövények képesek voltak a traktor keréknyomában növekedni, és mély gyökereket eresztettek, amelyek csökkentik a talaj tömörödését – ami a szőlőültetvények egyik fő problémája. A tömörítés káros lehet, mert „megfojtja”a szőlő gyökereit.

„Az a tény, hogy a kender nem versenyzett a szőlővel, de pozitív hatással volt a talajra és a borokra, nagyon izgalmas” – mondta Harkness a New Zealand Wine Growernek, az Új-Zélandi Bortermelők Szövetsége magazinjának. Azt is megjegyezte, hogy a kender melletti szőlőből származó lé nagyobb natív élesztőpopulációt tartalmaz, és jobb minőségű bort eredményez, mint a kenderültetvényektől elkülönítve termesztett szőlő.

Egy tanulmány szerint a kender segíti a méhpopulációkat

Hosszú távú előnyök

A szőlőültetvények talaja szervesanyagban és összes szénben gazdagabb volt, ami jótékony hatással volt a talajok hosszú távú egészségére és termékenységére – mutatta ki a kutatás. „A különbségek különösen szembetűnőek 40-80 cm-nél, ami arra utal, hogy a kender több szenet képes mélyebben megkötni a talajszelvényben, mint a többi takarónövény” – áll a tanulmányban.

Krasnow azt mondta, hogy a kender más takarónövényekkel történő keverése – például lóhere a nitrogén és hajdina a jótékony rovarok miatt – segítheti a szőlőültetvényeket abban, hogy jobb szőlőt termeljenek kevesebb ráfordítással, miközben megkötik a szenet. A kendert tartalmazó vegyes gyeptakaró javíthatja a szőlő minőségét, vizet takarít meg, méhbarát, és összeségében csökkentheti az általános költségeket – mondta Krasnow.

Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:

https://orvosikannabisz.com/tamogatas/

Kender: A „zöld arany”, ami segít csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást Franciaországban