Az adatok vegyesek a kannabisz és a koraszülés kockázatával, valamint más újszülöttkori eredményekkel kapcsolatban
American Journal of Perinatology, Pediatric and Perinatal Epidemiology, Medical Journal of Australia, Nature: Journal of Perinatology, Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, Frontiers in Psychology
Az újonnan publikált adatok, amelyek az anya kannabiszhasználata és a koraszülés (37 hét előtti születések) kockázata közötti összefüggést vizsgálják, ellentmondásos eredményeket mutatnak.
Az American Journal of Perinatology című folyóiratban megjelent tanulmányban az Ohio Állami Orvostudományi Egyetem kutatói 363 olyan nőnél értékelték a terhesség alatti kannabisz saját bevallása szerinti fogyasztásának hatását, akiknél nagy a koraszülés kockázata. A szerzők megállapították, hogy „ebben a kohorszban a kannabisz használata nem járt együtt a teljes koraszüléssel, ami arra utal, hogy azoknál a nőknél, akiknél már nagy a koraszülés kockázata, a kannabisz nem növeli tovább a kockázatot.”
Anyák dohányzása és kannabisz fogyasztása terhesség alatt, valamint a születés kimenetele
Ezek az eredmények nincsenek összhangban a Pediatric and Perinatal Epidemiology folyóiratban megjelent másik tanulmány eredményeivel. A John Hopkins Egyetem és a Bostoni Egyetem Orvostudományi Karának kutatói 8261 alanyból álló kohorszban értékelték, hogy az anyai kannabiszhasználat független-e összefüggésben a koraszüléssel és/vagy a rövidebb terhességi idővel. Beszámoltak arról, hogy a kannabisz és a dohány egyidejű használata a koraszülés fokozott kockázatával járt, csakúgy, mint a kannabisz önmagában történő használata, ha azt a terhesség utolsó heteiben fogyasztották. Az anya kannabiszhasználata a születéskor a terhességi kor csökkenésével is összefüggésbe hozható. A szerzők elismerték, hogy a témával kapcsolatos korábbi tanulmányok vegyes eredményeket hoztak, és arra a következtetésre jutottak, hogy „a jövőbeli tanulmányoknak meg kell erősíteniük [ezeket], mielőtt következtetéseket vonhatunk le a kannabiszhasználat és a koraszülés kockázatairól.”
Egy harmadik tanulmány, amelyet brit és ausztrál kutatók egy csoportja tett közzé a Medical Journal of Australia folyóiratban, 314 nő esetében mérte fel a kannabiszhasználati szokások születési kimenetelére gyakorolt hatását. A kutatók arról számoltak be, hogy a kannabisz 15 hetes terhesség utáni folyamatos használata független összefüggést mutatott „a csecsemők terhességi korának szignifikáns csökkenésével”, valamint egyéb káros újszülöttkori következményekkel.
A Nature: Journal of Perinatology folyóiratban megjelent negyedik tanulmány hasonlóképpen megállapította, hogy a kannabisznak kitett újszülöttek körében megnövekedett a koraszülés és a rövidebb terhességi kor kockázata a kannabisznak nem kitett kontrollokhoz képest. „[Ezek] hatások nem tulajdoníthatók más társbetegségeknek, beleértve az egyéb kábítószer-expozíciót és a szociodemográfiai kockázatokat”, mert a tanulmány elvégezte a kannabiszt használó alanyok és kontrollok „szigorú egyeztetését”, írták a szerzők.
Eredményeik azonban nincsenek összhangban egy másik, hasonló tervezésű eset-kontroll tanulmány eredményeivel, amelyet a Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine folyóiratban tettek közzé. Ez a tanulmány nem számolt be szignifikáns különbségekről sem a születési súly, sem a koraszülések aránya tekintetében a terhességük alatt kannabiszt használó anyák között azokhoz képest, akik nem haszanáltak kannabiszt a terhesség alatt.
Egy másik tanulmány, amely szintén a Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine folyóiratban jelent meg, mind az anyai, mind az újszülöttkori eredményeket értékelte a terhesség alatti magas vérnyomásban szenvedő nők körében. A kutatók nem találtak különbséget az eredmények között, amelyek a kannabiszexpozíciónak tulajdoníthatók volna a használók és a nem használók között. Arra a következtetésre jutottak, hogy „a kannabisz terhesség alatti használata nem járt együtt az anyai vagy újszülöttkori kimenetelekkel, illetve nem súlyosbította a magas vérnyomásban szenvedő nők hipertóniás betegségét a terhesség alatt, miután az anyai jellemzőkhöz igazították az adatokat.”
A Columbia Egyetem kutatói a Frontiers in Psychology folyóiratban szisztematikus áttekintést tett közzé 40 longitudinális vizsgálatról, amelyek a kannabisznek kitett utódok kognitív és fejlődési készségeit értékelték. Ez a tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy „A [rendelkezésre álló] bizonyítékok [eddig] nem támasztják alá az összefüggést a prenatális kannabiszexpozíció és a klinikailag jelentős kognitív hiányosságok között” az élet későbbi szakaszában.
Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:
https://orvosikannabisz.com/tamogatas/
Tanulmány: Az anya kannabiszhasználata nem jár káros hatásokkal az újszülöttre