Kenderliszt: A tökéletes növényi alapú fehérje

Tudtad, hogy a kendermag a természet egyik legjobb növényi eredetű fehérjeforrása? Ha szeretnéd egy természetes és vegán módszerrel növelni a fehérjebevitelt, akkor a kenderliszt lehet a tökéletes választás számodra.

Az igazság az, hogy a kenderliszt vitathatatlanul a lejobb vegán fehérjepor, ami 20 aminosavat tartalmaz, köztük azt a kilenc esszenciális aminosavat, amelyeket a szervezet nem képes saját maga előállítani, és ezért azokat étrendi forrásokból kell biztosítani.

A kenderliszt nem csak egy fehérje erőmű, de több egészséges omega zsírsavat és rostot tartalmaz, mint más hagyományos fehérjeporok. Itt még nincs vége – a kenderről azt is kimutatták, hogy javítja a fáradékonyságot és pozitív hatással van az immunrendszerre – és ez csak néhány a kenderliszt előnyei közül. (1) Mi a többi? Lássuk.

Mi az a kenderliszt?

A kender a Cannabis sativa növény egyik nemesített alfaja, amit a szárában található rostjáért vagy magjáért termesztenek. A kender alig, vagy egyáltalán nem mérhető mennyiségű pszichoaktív vegyületet, tetrahidrokannabinolt (THC) tartalmaz, ezért fogyasztása nem okoz bódulatot.

THC-val sok kutatás foglalkozott már, és a tudomány kimutatta, hogy nem elszívva jelentős előnyös egészségügyi hatásokkal rendelkezik és nincsenek mellékhatásai. A kender virág jellemzően körülbelül 0,3% és 1,5% THC-t tartalmaz, de a kenderliszt a növény magjából készül, ami csak nyomokban tartalmaz THC-t. Tehát nincs ok az aggodalomra – az étkezési kendermagliszt biztosan nem okoz bódulatot. A kenderlisztnek kellemes íze van, enyhén mogyorós, fogyasztása biztonságos, egészséges és legális.

A kenderliszt és a kendermagolaj egyaránt a kender növény magjából készülnek.

A kenderliszt egy fehérje erőmű, ami legalább 20 aminosavat tartalmaz, köztük azt a kilenc esszenciális aminosavat (hisztidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenil-alanin, treonin, triptofán és valin). Az aminosavak szerves vegyületek, amelyek összeállva fehérjéket alkotnak, és az aminosavak valamint a fehérjék együtt az emberi test építőkövei. (2)

Kender fehérje az omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakat egészséges 3:1 arányban biztosítja. A kender emellett az egyike azon kevés forrásoknak, ami a nehezen beszerezhető gamma linolénsavat (GLA) tartalmaz. Ez egy egészséges, növényi eredetű omega-6, amit a többi, kevésbé egészséges omega-6-hoz képest a test másképp metabolizál. Megfigyelték, hogy az olyan GLA-dús ételek, mint a kendermag, segítséget nyújthatnak olyan esetekben, mint:

  • ADHD
  • Diabétesz és diabetikus neuropátia
  • Szívbetegség
  • Magas vérnyomás
  • Szklerózis multiplex
  • Elhízottság
  • Premenstruációs szindróma (PMS)
  • Reumás ízületi gyulladás
  • Bőr allergia

Kenderliszt: tápanyagprofil

A kenderliszt kendermagból készült, ami a lenmaghoz hasonlóan kiváló tápanyaglöketet ad a testnek. A kenderliszt tartalmaz élelmi rostot, klorofillt, ásványi anyagokat és antioxidánsokat, telített zsírok, koleszterin, nátrium és cukor nélkül.

Egy adag – nagyjából 4 evőkanál (30 gramm) – organikus, kiváló minőségű kenderliszt tartalmaz körülbelül:

  • 120 kalóriát
  • 11 gramm szénhidrátot
  • 12 gramm fehérjét
  • 3 g zsírt
  • 5 gramm rostot
  • 260 milligramm magnéziumot (a napi érték 65 százaléka)
  • 6.3 milligramm vas (a napi érték 35 százaléka)
  • 380 milligramm kálium (a napi érték 11 százaléka)
  • 60 mg kalcium (a napi érték 6 százaléka)

A kenderliszt 8 egészségügyi előnye

Akár képzett sportoló, közepesen sokat edző vagy jelenleg nem igazán fizikailag aktív vagy, a kenderliszt széleskörű előnyöket biztosít, így jó választás bárkinek.

1. Növeli a fehérjebevitelt

Az első és legfontosabb, hogy a kenderliszt rendszeres fogyasztásával közvetlenül és könnyen növelheted a teljes fehérje bevitelt. Miért olyan fontos a fehérje? Testedben a fehérjék alkotják a létfontosságú szerveket, az izmokat, a szöveteket és még néhány hormont is. A fehérjék alakítják, növesztik és fenntartják majdnem minden részünket. Ráadásul fokozza az anyagcserét és növeli a zsírégető potenciált. (3)

A megfelelő napi fehérjebevitel hiányában gyakori, hogy nehezen tudunk lefogyni, küzdünk a fáradtsággal, hangulati ingadozásoktól és egyéb egészségügyi problémáktól szenvedünk. A kenderliszt magas fehérjetartalma segít megelőzni a fehérje hiányt, és biztosítja a szükséges fehérjebevitelt.

Kendermag 100 grammonként 25 gramm fehérjét tartalmaz. Ez magasabb, mint az összes többi növényi forrás, és magasabb, vagy egyenértékű szinte az összes hús és hal fehérjével. Papíron úgy tűnik, hogy a szója jobb eredményeket mutat, mint a kender. A kendermag 25% fehérjét tartalmaz, míg a szója 32%-ot. A szója emellett valamivel többet tartalmaz a kilenc közül nyolc esszenciális aminosavból. Azonban fontos megnézi, hogy mennyi az a fehérje amennyit a test ebből képes felhasználni. A szója, a kendermaggal ellentétben, nagy mennyiségben tartalmaz tripszin inhibitorokat (lásd alább), amelyek megakadályozzák a fehérje és az esszenciális aminosavak felszívódását a szervezetben.

2. Javítja a szív egészségét

A kendermag az omega-3 és omega-6 zsírsavak ideális 3:1 egyensúlyát tartalmazza, amely elősegíti a szív-és érrendszer egészségét. Egészen pontosan, a kenderliszt linolénsavat tartalmaz, egy olyan omega-3 zsírsavat, amiről egyes tanulmányok azt mutatják, hogy segít megelőzni a szívkoszorúér-betegséget. (4)

A kendermag emellett szívbarát és magas rosttartalmú étel. Javasolt kenderliszt hozzáadása a reggeli turmixhoz, ezzel természetesen csökkenthetjük a vérnyomást, az LDL-koleszterint, megemelhetjük a HDL-koleszterint és javíthatjuk a triglicerideket.

3. Csökkenti a csontritkulás veszélyét

A kenderben természetesen magas az esszenciális omega-6 zsírsav, a gamma linolénsav (GLA) tartalom. Egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy azok az emberek, akik nem kapnak elégendő esszenciális zsírsavakat – különösen GLA-t és eikozapentaénsavat (EPA) – nagyobb valószínűséggel szenvednek csontritkulásban, mint azok, akinél ezeknek a zsírsavaknak a szintje normális.

Egy vizsgálatban a 65 évnél idősebb csontritkulásban szenvedő nőknél, akik GLA és EPA kiegészítőket szedtek, kevesebb volt a csontveszteség a megfigyelés három éve alatt, mint azoknál, akik placebo kaptak. A vizsgált nők közül sokan a csontsűrűség növekedését tapasztalták. (5) Ezért érdemes kenderlisztet adni a csontritkulás elleni diétához.

4. Vastagbéltisztító

A kenderliszt gazdagon tartalmaz oldható és oldhatatlan rostokat. A rostok mindkét formája természetesen tisztítja a vastagbelet, csökkentve a székrekedést és a méreganyagokat a szervezetben. Néhány tanulmány azt mutatja, hogy a rost megvéd a vastagbélrák kialakulása ellen.

Ha kenderliszt formájában rostot adunk a diétához az csökkentheti az aranyér, a szorulás és a divertikulózis kockázatát. (6)

5. Csökkenti az édesség utáni vágyat

A kenderliszt magas tápanyagtartalma tökéletes szövetségesé teszi az egészségtelen édességek iránt érzett vágy elleni küzdelemben. A kendermagból készült élelmiszeripari termékek egészséges mennyiségű élelmi rostot kinálnak, ami segít szabályozni a vércukorszintet. Ha a vércukorszint állandó, akkor kevésbé valószínű, hogy hirtelen energia veszteséget tapasztalunk, és nem valószínű, hogy cukorra lesz szükségünk betöleni az űrt.

6. Erősíti az immunrendszert

Kenderliszt fogyasztásával könnyen löketet adhatunk az immunrendszerünknek! A kendermag nagy mennyiségben tartalmaz globulin növényi fehérjéket, edestint (65-67 százalék) és az albumint (33-35 százalék), amik aminosavakká alakulnak az emésztőrendszerben. (7) Ezek a fehérjék felelősek az enzimatikus funkciókért a vérplazmában, valamint az antitest képződésért, így kritikus fontosságúak egy erős immunrendszer működéséhez.

Az edestinről úgy tartják, hogy a legkönnyebben emészthető fehérje és nagyon hasonlít a az emberi szervezetben található fehérjéhez. A kender tartalmazza a legnagyobb ismert edestin szintet a növényvilágban, ezért kiváló fehérjeforrás. Az albumin egy másik könnyen emészthető, kiváló minőségű növényi fehérjeforrás, ami nagyon hasonló ahhoz, ami a tojásfehérjében található. (8)

A kenderfehérjék könnyebben emészthetők, mert nem tartalmaznak oligoszacharidokat és tripszin inhibitorokat, amik hatással lehetnek a fehérje felszívódására. A tripszin egy emésztő enzim, amit a hasnyálmirigy termel és lehetővé teszi az étrendi fehérjék emésztését. Egyes hüvelyesek, mint a szója és más magfélék blokkolják a tripszint és gátolják a fehérje feldolgozását. (9)

7. A kender gazdálkodás előnyös hatással van a környezetre

Sokat írtak már a kendergazdálkodás hasznos oldalairól: kevesebb vizet, műtrágyát és növényvédőszert igényel, mint más élelmiszernövények, javítja a talajt a következő termények számára ahelyett, hogy károsítaná, és termesztése során nagy mennyiségű szén-dioxidot köt meg, ha építő és textilipari termékek gyártására használják. A húsipar azonban környezetromboló és magas szén-dioxid-kibocsátással jár. Egy tanulmány, ami azt vizsgálta, hogy lehetséges lenne-e, hogy a mezőgazdaság szén-dioxid “süllyesztőket” hozzon létre a szén-dioxid termelése helyett, radikális változásokat szorgalmaz a gazdálkodási gyakorlatokban és a kender, magas fehérjetartalmú növényként, ebbe tökéletesen beleillik. (10, 11)

8. A kendermag hipoallergén

Sok fehérjeforrás képes allergiás reakciókat okozni. A mogyorófélék, a hüvelyesek, a tojás, a hal, a tengeri ételek, valamint a tejtermékek mind jól ismert allergének és egyes esetekben akár halálosak is lehetnek. A coeliakiások gluténérzékenyek, és nem ehetnek olyan élelmiszereket, mint a búza, az árpa és a rozs, amelyek mindegyike fehérjeforrás. A kendermag nem tartalmaz glutént, és amennyire ismert, nem okoz allergiás reakciókat. (12)

Azt azonban fontos megjegyezni, hogy a kendermag antikoaguláns tulajdonságai (lásd lejjebb), amelyek csökkentik a vérrögképződés kockázatát, problémákat okozhatnak azok számára, akik olyan vérhigító gyógyszereket szednek, mint a warfarin, valamint a hemofíliásoknak. Ha a fogyasztó e két csoportból az egyikbe esik, akkor tanácsos, hogy konzultáljon az orvosával, mielőtt nagy mennyiségű kendermagot ad hozzá étrendjéhez.

A legjobb vegán/vegetáriánus fehérjeporok

Kereskedelmi forgalomban a három legkelendőbb fehérjepor a tejsavó, a szója és a rizs. A tejsavó fehérjék globuláris fehérjék, amik a sajt előállításából visszamaradt melléktermékekből készülnek, a szójaproteinek hántolt és zsírtalanított szójababokból származnak, a rizs proteineket pedig csíráztatott barna rizsből vonják ki.

A tejsavó fehérje kiváló választás lehet vegetáriánusoknak. Jó választás izomépítéshez, túlsúlycsökkentéshez és az általános egészség támogatásához. A tejsavó jól felszívódó és nagyon könnyű megemészteni. Még azok számára is elviselhető, akik laktóz-intoleranciában szenvednek. Azonban, mivel a tejsavó fehérjepor a sajt előállításából származik, nyilvánvalóan nem alternatíva vegánok számára.

Bár a szója fehérje jó lehetőség vegánok és vegetáriánusok számára, felmerül a kérdés. A szója rosszat tesz neked? A fitoösztrogén terhelés, valamint az a tény, hogy a legtöbb szóját genetikailag módosítják, a válasz „igen”. A szójababbal ellentétben a kendermagok nincsenek kitéve genetikai módosításnak.

A barna rizs fehérjepor és borsó fehérjepor egyaránt jó lehetőség a vegetáriánusoknak, valamint a vegánoknak. Mindkét por glutén-és tejmentes. A barna rizs fehérje tele van antioxidánsokkal és tápanyagokkal, amivel segíti a fogyást. A borsóprotein szintén sokat képes nyújtani, de sem a barna rizs, sem a borsó fehérje, nem rendelkezik olyan lenyűgöző aminosav profillal, mint a kender.

Az a nagyszerű a kenderliszttel kapcsolatban, hogy nem csak hogy megvásárolható hitelesített organikus formában, de a kender gazdák azt mondják, hogy a kender termesztése általában alig igényel növényvédő szereket, gyomirtókat, illetve petrolkémiai műtrágyákat. Ez az egyik olyan növény, amely rendkívül alkalmas arra, hogy ökológiai mezőgazdasági módszerekkel termesszék, és ez teszi a kendert általánosságban a viszonylag legbiztonságosabb fehérjeforrásá.

A fehérjében gazdag kender nemcsak teljes aminosav profillal rendelkezik, de emellett könnyen emészthető, így a kenderliszt edzés előtti fogyasztása nem okoz gyomor problémákat testmozgás közben.

Hogyan használjuk a kenderliszt

A tipikus ajánlás szerint fogyasszunk 1-4 evőkanál kenderlisztet naponta. A kenderlisztet ugyanúgy használhatjuk, mint bármilyen egyéb fehérjeport. Adjuk hozzá egy reggeli smoothiehoz vagy shakehez, használhatjuk edzés előtti vagy utáni fehérje löketként. Vagy egyszerűen hozzákeverhetjük a kenderliszt kedvenc tejünkhöz.

Akár azt is kipróbálhatjuk, hogy hozzáadjuk müzlihez, joghurthoz, palacsintához, granola szeletekhez, muffinhoz, browniehoz, süteményekhez és kenyérhez. A kenderliszttel kiválthatjuk a sütőipari termékekhez használt liszt 25 százalékát, amivel így fehérjét, rostot, egészséges zsírokat és rengeteg tápanyagot adunk hozzá a kész termékekhez!

A kenderliszt mellékhatásai

Mint minden fehérje kiegészítőt, a kenderliszt is annak tükrében kell fogyasztani, hogy milyen célt tűzünk ki az általános fehérje bevitellel kapcsolatban és hogy mennyi fehérjét viszünk be más forrásokból. A szükséges fehérje bevitel egyénenként változik, ezért ha nem vagyunk biztosak szükségleteinkben kérjünk tanácsot egy táplálkozási szakértőtől.

A kenderlisztnek lehetnek mellékhatásai. Ha bármilyen egészségügyi vagy általános aggodalmunk, forduljunk orvoshoz mielőtt kenderlisztet vásárolunk, különösen akkor, ha vérhígító gyógyszert szedünk. A kenderliszt néha okozhat enyhe hasmenést, a legjobb módja annak, hogy elkerüljék ezt, ha nagyon kis mennyiséggel (egy teáskanál) kezdünk és lassan növeljük az adagot.

Azok az emberek akik herpesz fertőzéssel küzdenek (beleértve az ajakherpesz), legyenek óvatosak, amikor kenderlisztet használnak, mivel a kendermagból származó fehérje igen magas mennyiségben tartalmaz egy bizonyos aminosavat, az arginint. Az arginin fontos a sebgyógyuláshoz, a hormontermeléshez és az immunrendszer működéséhez, de a magas arginin étrend képes elősegíteni a herpesz fertőzést, mivel a vírusnak szüksége van argininre a virális fehérjék szaporodásához. Azok az emberek akiknek visszatérő, krónikus vagy akut herpesz fertőzésük van, valószínűleg jobb ha tartózkodnak a kendermag termékek napi fogyasztásától.

A kenderliszt esetében a fő figyelmeztetés azok számára érvényes, akiknek valamilyen autoimmun betegségük van. A kenderliszt akár 65 százalékban is tartalmazhat globulin edistint, amire szüksége van az emberi testnek vér fehérjék és olyan immunrendszer erősítők előállításához, mint például az antitestek és a gamma globulin. Bár ez a tápanyag lakosság többségének előnyös, az autoimmun betegségek áldozatai esetében a kendermag termékek túlságosan is ösztönzően hathatnak az immunrendszerre.

Nincs kutatás a kendermag termékek és autoimmun betegségek kapcsolatáról – azonban ismert, hogy a kendermagban található esszenciális zsírsavak és aminosavak megnövelik a fehérvérsejtek számát állatokban és emberekben. Azok akik autoimmun betegségben szenvednek, vagy akik immunszuppresszív gyógyszereket szednek, csak óvatosan használják a kendermag fehérjét. (13)

Kenderliszt összefoglaló

– A kendermag a természet egyik legjobb növényi eredetű fehérjeforrása.
– A kenderliszt 20 aminosavat tartalamaz, köztük azt kilenc esszenciális aminosavat, amiket a szervezet nem képes saját maga előállítani, ezért ezeket étrendi forrásokból kell biztosítani.
– A kender fogyasztása biztonságos, egészséges és legális – és nem okoz bódulatot.
– A kenderliszt növeli a fehérje bevitelt, javítja a szív egészségét, csökkenti a csontritkulás kockázatát, tisztítja a vastagbelet, csökkenti a cukor utáni sóvárgást, és erősíti az immunrendszert.
– A kenderliszt általában a legbiztonságosabb megoldás, mivel ritkán használnak hozzá adalékanyagokat vagy növényvédő szereket.

Kérünk mindenkit, támogassa non-profit egysületünk munkáját, akár csak egy pohár kávé árával.
Ezen az oldalon lehet támogatást küldeni:

https://orvosikannabisz.com/tamogatas/

Kendermagfehérje mint funkcionális élelmiszer

Források:
https://draxe.com/hemp-protein-powder/
https://sensiseeds.com/en/blog/hempseed-best-protein-source

Referenciák:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18589601
2. http://link.springer.com/article/10.1007/s10681-004-4811-6
3. https://umm.edu/health/medical/ency/articles/protein-in-diet
4. https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2014/acs-presspac-january-29-2014/new-analysis-finds-hempseed-oil-packed-with-health-promoting-compounds.html
5. https://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/gammalinolenic-acid
6. https://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/fiber
7. http://www.finola.fi/Hempseed%20Nutrition.pdf
8. https://www.votehemp.com/PDF/Evaluating-the-Quality-of-Protein-from-Hemp-Seed-and-Hemp-Seed-Products-Through-the-use-of-the-Protein-Digestibility-Corrected-Amino-Acid-Score-Method.pdf
9. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814607006358
10. https://www.theguardian.com/commentisfree/2015/nov/19/population-crisis-farm-animals-laying-waste-to-planet
11. http://www.nature.com/nclimate/journal/v6/n5/full/nclimate2910.html
12. http://www.globalhemp.com/2014/07/allergic-reaction-to-hemp-foods.html
13. http://www.ehow.com/list_7574277_drawbacks-hemp-protein-powder.html